- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
08. 09. 2021.
09:45 >> 11:48
7
REAGOVANJA NVO
Osudili privođenje Sekulić na granici sa Srbijom
Nevladine organizacije iz Crne Gore i Srbije osudile su privođenje poslanice DPS-a Dragice Sekulić na granici sa Srbijom.
Centar za građansko obrazovanje (CGO) osudilo je, kako su naveli, neosnovano privođenje poslanice Sekulić Dragice na granici Republike Srbije.
Ocjenjuju da je ovo je jedna u nizu neprijatnosti koji trpe poslanici Skupštine Crne Gore i dodaju da obavezuje Vladu Crne Gore da zaštiti integritet i dostojanstvo države.
"Ima li Vlada snage i hrabrosti za to?", pitaju iz CGO.
Podsjećaju da po Zakonu o psihoaktivnim kontrolisanim supstancama Republike Srbije poslanica Sekulić nije imala obavezu posjedovanja bilo kakve zdravstvene dokumentacije.
Inicijativa mladih za ljudska prava Crna Gora i Inicijativa mladih za ljudska prava Srbija smatraju nedopustivim postupanje granične policije Srbije prema poslanicima Skupštine Crne Gore i traže da ta nezakonita praksa odmah bude zaustavljena, navodi se u saopštenju programske direktorice YIHR Aleksandre Vukčević.
“Poslanici Skupštine Crne Gore već duže vrijeme prolaze kroz različite vrste maltretiranja na graničnim prelazima sa Srbijom, koja su se ponovila mnogo puta do danas, zaključno sa poslanicom Dragicom Sekulić, protiv koje je podnešena i besmislena krivična prijava zbog šest tableta bromazepama.
Na osnovu argumentacije o razlozima za zadržavanje poslanika potpuno je jasno da iza svega stoji namjera da se poslanici maltretiraju i ponižavaju zbog svojih političkih stavova i djelovanja u Skupštini Crne Gore”, navodi se u saopštenju.
Iz YIHR navode da je ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici u crnogorskom parlamentu javno pozvao na zabranu ulaska u Srbiju poslanicima i poslanicama koji su za Rezoluciju glasali, i, kako dodaje Vukčević, jasno je da su ovo posljedice te poruke.
“Cio demokratski svijet prihvata i poštuje presude međunarodnih sudova (Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnog suda pravde) da je u julu 1995. u Srebrenici počinjen genocid nad bošnjačkim stanovništvom. Crnogorski parlament je Rezolucijom koja je usvojena dvotrećinskom većinom iskazao posvećenost evropskim vrijednostima i podržao regionalni proces suočavanja sa teškom ratnom prošlošću. Vlada Srbije se vrlo licemjerno sveti zbog toga samo crnogorskim parlamentarcima”, navodi se u saopštenju.
Oni traže da vlade Crne Gore i Srbije odmah i bez odlaganja reaguju i pronađu način da zaustave ovu praksu srbijanske granične policije u odnosu prema crnogorskim poslanicima.
“Kojima se narušavaju njihova osnovna ljudska prava i odnosi između dvije prijateljske države koje imaju duboke kulturne, istorijske i svake druge odnose među njihovim narodima”, zaključuje se u saopštenju.
Коментари7
Остави коментар