- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
26. 08. 2021.
17:08 >> 17:09
BEZ POŽARA U NP
Vlada: Gorjelo nisko rastinje, samo manji dio šuma
Požarna sezona dočekana spremno, opštinske službe Direktorat za zaštitu i spašavanje i drugi subjekti sistema uspijevaju da drže stanje požara pod kontrolom. U požarima nije izgubljen ni jedan ljudski život, nije izgorio niti jedan stambeni objekat, a najveći dio izgorjelih površina čine nisko rastinje i trava, dok je samo manji dio šuma. Trenutno u Crnoj Gori nema niti jedan aktivan požar u zaštićenim područjima, saopšteno je iz Vlade Crne Gore.
Vlada Crne Gore je na današnjoj sjednici usvojila Informaciju o stanju požara u Crnoj Gori.
Kako se navodi u saopštenju u Informaciji je istaknuto da je požarna sezona 2021. dočekana spremno jer se odgovorno pristupilo sprovođenju preventivnih aktivnosti, kao i pripremi svih raspoloživih materijalno-tehničkih sredstava i opreme koja su dovedena u funkcionalno stanje.
Ocijenjeno je da su opštinske službe zaštite, Direktorat za zaštitu i spašavanje i drugi subjekti sistema ispoljili krajnje profesionalan odnos i svojim djelovanjem do sada uspijevaju da drže stanje požara pod kontrolom.
"Zahvaljujući tome nije izgubljen ni jedan ljudski život, nije izgorio niti jedan stambeni objekat, a najveći dio izgorjelih površina čine nisko rastinje i trava, dok je samo manji dio šuma. Takođe, u ovom trenutku nemamo niti jedan aktivan požar u zaštićenim područjima nacionalnih parkova", navodi se u saopštenju.
Kako navode iz vlade, planirano je da, ukoliko dođe do eskalacije požara većih razmjera, Operativni štab za zaštitu i spašavanje bude u stalnom zasijedanju i angažuje jedan broj vozila i vatrogasaca-spasilaca iz opština koje u tom trenutku imaju manji požarni rizik, a koji bi bili stacionirani u ugroženim opštinama koje imaju odgovarajuće smještajne kapacitete, što je, kako su kazali, i do sada u nekoliko navrata bio slučaj, kako bi se podigao nivo efikasnosti i brzine reagovanja, te omogućila zamjenjivost vatrogasaca-spasilaca na terenu.
"Konstatovano je da u ovom trenutku nema potrebe za angažovanjem međunarodne pomoć po osnovu sporazuma o bilateralnoj saradnji sa susjednim državama ili putem Mehanizma Unije za civilnu zaštitu Evropske unije i NATO-a", navoe iz Vlade.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je zaduženo da prati situaciju na terenu i, ukoliko bude neophodno, odmah informiše Vladu o potrebi slanja zahtjeva za pomoć drugim državama i organizacijama.
Коментари0
Остави коментар