- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
12. 08. 2021.
14:36 >> 14:37
1
BOGDANOVIĆ POZVAO
Nadležni da zaustave eksploataciju šljunka
Demokratska Crna Gora poziva nadležne državne organe da odmah zaustave eksploataciju šljunka i izvršioce shodno zakonima privedu pravdi, saopštio je Boris Bogdanović, poslanik u Skupštini Crne Gore i generalni sekretar Demokrata.
Obaveza nove vlasti, kako je istakao Bogdanović, jeste da stane na put hidromafiji, i zaštiti i građane i prirodu i strateški državni interes od, kako navodi, kriminalne devastacije koja je u 21. vijeku, kada je voda jedan od najcjenjenijih i najvažnijih resursa, prosto neshvatljiva i kao takva se, ističe on, ne smije tolerisati.
"Zahvaljujući nesavjesnom i uništiteljskom djelovanju pomenute hidromafije, osim što je divljačkim, neplanskim i nesistematičnim iskopavanjem izmijenjeno i u velikoj mjeri uništeno korito rijeke Morače, dovedena je u pitanje i produktivnost Regionalnog vodovoda, najvažnijeg strateškog projekta Crne Gore, koji vodom za piće snabdijeva crnogorsko primorje", navodi Bogdanović.
"Prvo, nelegalna eksploatacija šljunka iz korita Morače smanjuje zaštitni pojas aluviona oko izvorišta i čini ga podložnim zagađenju, što bi ako se desi za našu zemlju bila prava katastrofa. Drugo, danas imamo tragičnu situaciju da je izdašnost izvorišta Bolje sestre, iz kojeg se snabdijevaju vodom šest primorskih opština, za deceniju i po smanjena je za više od 80 odsto, ili preciznije, sa 2660 litara u sekundi koliko je bila u avgustu 2005. na 335 l/s koliko je iznosila u septembru 2020.", dodaje se u saopštenju.
Ističe da se devastaciji i kriminalu mora odsvirati kraj.
"Ako tome dodamo da je i turizam, koji najdirektnije zavisi od snabdijevanja vodom sa jedinstvenog infrastrukturnog sistema za vodosnabdijevanje svih opština Crnogorskog primorja vodom za piće visokog kvaliteta klase A1, sa vodoizvorišta Bolje Sestre, strateška privredna djelatnost od koje uveliko zavisi ekonomija naše države, stvari su sasvim jasne. Spriječiti nekontrolisanu eksploataciju šljunka, zaštititi strateške izvore pitke vode i očuvati prirodu naš je osnovni zadatak. Zato, neodgovornom odnosu prema prirodi i resursima, devastaciji i kriminalu mora se odsvirati kraj. Podsjećamo, pristup pitkoj vodi je fundamentalno ljudsko pravo, a voda je zajedničko dobro. Sve to najjasnije kazuje da upravljanje vodnim resursima mora biti maksimalno odgovorno i u službi opšteg interesa", zaključuje Bogdanović.
Коментари1
Остави коментар