Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ TVCG ]

02. 06. 2021. 11:23   >>  11:27

IZVJEŠTAJ

U CG identifikovali 52 žrtve trgovine ljudima

U Crnoj Gori do kraja 2020. identifikovane su 52 žrtve trgovine ljudima, navodi se u Izvještaju o primjeni Konvencije Savjeta Evrope o aktivnostima Crne Gore protiv trgovine ljudma.

Grupa eksperata Savjeta Evrope za borbu protiv trgovine ljudima (GRETA) poziva vlasti da unaprijede pristup pravdi i obezbijede naknadu štete žrtvama, kao i da osiguraju kažnjavanje počinilaca. Takođe, vlasti se podstiču da preduzmu dalje korake ka unaprjeđenju pristupa pravdi žrtvama trgovine ljudima, obezbjeđujući da advokati, koji pružaju pravnu pomoć žrtvama, trgovine prođu neophodnu obuku i specijalizaciju.

“Crnogorske vlasti treba da preduzmu korake da uspostave posebne procedure postupanja sa djecom prilikom istrage, krivičnog gonjenja i presuđivanja u slučajevima trgovine ljudima, uključujući mjere kao što su obezbijeđivanje dovoljnog broja posebnih prostorija za ispitivanja prilagođene djeci”, navodi se u izvještaju.

Konstatuje se da je do kraja 2019. broj identifikovanih žrtava trgovine ljudima bio nizak, i da je pretežno obuhvatao žene i djecu. Na rast broja žrtava uticalo je otkrivanje velikog slučaja trafikinga osoba sa Tajvana.

Prema informacijama crnogorskih vlasti, do kraja 2020. godine tim za formalnu identifikaciju žrtava intervjuisao je ukupno 59 osoba (u 15 procesuiranih slučajeva) i dodijelio status žrtve za 52 osobe (27 muškaraca, 15 žena, 4 dječaka i 6 djevojčica).

Od tog broja 39 osoba su identifikovane kao žrtve radne eksploatacije, dok su dvije žene, jedna djevojčica i jedan dječak bili žrtve seksualnog iskorišćavanja, dok se ostali slučajevi odnose na prislino prosjačenje i nezakonit brak.

Slučaj “Call centar” doprinio rastu brojki

Na promjenu strukture ali i broja slučajeva trafikinga u navjećoj mjeri je uticao tzv. Slucaj “Call centra”, s početka prošle godine.

Žrtve trgovine ljudima sa Tajvana su došle u Crnu Goru sa turističkim vizama. Bile su smještene na tri različite lokacije u Podgorici, putna dokumenta su im bila zaplijenjena. Te osobe obučavane su da koriste različite internet aplikacije kako bi pozivale kineske građane, i predstavljajući se kao policajci, tužioci ili sudije, zahtijevale od njih bankovne podatke i podizale novac. U policijskoj akciji 8. januara 2020. osam osumnjičenih članova kriminalne grupe je uhapšeno, dok je 37 osoba identifikovano kao žrtve trgovine ljudima.

GRETA podstiče vlasti da preduzmu mjere za poboljšanje sposobnosti Inspekcije rada da spriječi i otkrije slučajeve trgovine ljudima u svrhu eksploatacije radne snage.

Takođe, konstatuje se da nijednoj žrtvi trgovine ljudima koja je podnijela imovinskopravni zahtjev u krivičnom postupku nije dodeljena naknada od počinioca pa se stoga vlasti pozivaju da ulože konkretne napore da zagarantuju efikasan pristup naknadi za žrtve trafikinga, uključujući i stupanjem na snagu Zakona o naknadi štete za žrtve nasilnih zločina.

U izvještaju se navodi da je Crna Gora zemlja porijekla, odredišta i tranzita žrtava trgovine ljudima.

Ivan Mijanović, dopisnik RTCG iz Brisela

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније