- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
25. 05. 2021.
10:46 >> 10:46
GRAĐANSKA KONTROLA
Policija da nastavi sa suočavanjem sa prošlošću
Savjet za građansku kontrolu rada policije pružio je otvorenu i snažnu podršku procesu suočavanja s prošlošću. Pozvali su novo rukovodstvo Uprave policije da nastavi sa otvaranjem prema procesu suočavanja s prošlošću.
Savjet za građansku kontrolu rada policije, koji čine Zoran Čelebić, prof. dr Dražen Cerović, doc.dr Branislav Radulović, dr Aleksandar Mugoša i Aida Petrović, razmotrio je povodom godišnjice nezakonite deportacije izbjeglica iz Bosne i Hercegovine odnos crnogorske policije prema tom događaju i nasljeđu i podržao sve aktivnosti organizacija civilnog društva i građana/ki s tim u vezi.
“Prepoznat je i kao jedino nezavisno i državno tijelo, u cijelom regionu, koje snažno i transparentno podržava proces suočavanja s prošlošću i osnivanje Regionalne komisije za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim povredama ljudskih prava počinjenim na teritoriji nekadašnje SFRJ od 1. januara 1991. do 31. decembra 2001. godine (REKOM)”, saopštio je Savjet.
Savjet je odlučio da reafirmiše svoj raniji zaključak i preporuku iz 2012. godine i da pokuša osnažiti nacionalnu debatu o suočavanju s prošlošću u vezi sa postupanjem policije.
“Savjet podsjeća da je maja 2012. godine, postupajući po inicijativi svog tadašnjeg člana mr Aleksandra Saše Zekovića i inicijativama civilnog društva, usvojio i uputio Upravi policije preporuku da se na odgovorajući način građanima i javnosti uputi izvinjenje zbog učešća policijskih službenika u kršenju ljudskih prava u prošlosti kao i zbog nezakonitog hapšenja i deportacije izbjeglica iz Crne Gore. Istom prilikom, Savjet je podržao sve komemorabilne postupke koji doprinose odavanju počasti i sjećanja na sve žrtve. Savjet je dodatno ocijenio da te aktivnosti i postupci svoje utemeljenje imaju kako u crnogorskom pozitivnom pravu, tako i u načelima ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava a posebno u Rezoluciji Generalne skupštine UN 60/147 "Osnovna načela o pravu na pravni lijek i reparacije za žrtve teških kršenja međunarodnog prava i ozbiljnih povreda međunarodnog humanitarnog prava”, navode u saopštenju.
Savjet i danas poziva novo rukovodstvo Uprave policije da nastavi sa svojim otvaranjem prema procesu suočavanja s prošlošću.
”Savjet i danas ukazuje da je od posebne važnosti, zbog ukupnog kredibiliteta policije, njenog povjerenja kod građana ali i međunarodne policijske saradnje, da rukovodstvo crnogorske policije uputi izvinjenje i učini vidljivim i pozitivne primjere policijskih službenika, kojih je bilo, a koji su se, unutar službe i pred nadležnim organima, otvoreno suprostavljali nezakonitim aktivnostima policije i pružali pomoć izbjeglicama”, kaže se u saopštenju Savjeta za građansku kontrolu rada policije.
Коментари0
Остави коментар