- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
25. 04. 2021.
16:17 >> 16:17
UKUSNE LEPINJE
Ramazanke najljepše mirišu u mjesecu posta
Specifičan miris koji se iz bjelopoljskih pekara širi gradskim ulicama prepoznatljiv je za vrijeme Ramazanskog posta. Ukusne lepinje neizostavne su na trpezama islamskih porodica, ali i pravoslavaca, koji jednako uživaju u aromi prepoznatljivih ramazanki. Po tradicionalnom receptu pekari dnevno ispeku više od dvije hiljade lepinja.
U porodici Brahaj već decenijama se pripremaju najbolji hljeb i peciva. No, u mjesecu Ramazanskog posta najljepše mirisu ramazanke. Lepinje po kojima se bjelopoljski pekari prepoznaju i zbog kojih bjelopoljci strpljivo čekaju u redu da ih kupe.
Iako se vruće i ukusne ramazanke vezuju za toplinu domova islamskih porodica koje se za sofrom okupljaju za vrijeme iftara, ispred pekare su svakodnevno i pravoslavci.
Iz miješalice, tijesto stiže na sto pekara. Razvlače se i oblikuju lepinje pa u zagrijanu pećnicu.
Dok Saša vješto ređa ramazanke kako bi do mušterija što brže stizale svježe, Emira Brahaj koja već peta u generaciji uči porodični zanat otkriva po čemu su te lepinje drugačije i posebne.
Vruće i mekane ramazanke stižu na trpeze bjelopoljskih porodica. I onih u čijim domovima su ukusne lepinje neizostavne na iftarskoj sofri, ali i onih koji ne mogu da odole ukusu ćurekota koji se širi iz pekare. U nju tokom mjeseca posta u kojem se po tradicionalnom receptu mijese i peku ramazanke dolaze i stari i mladi.
Marljivi pekari vrijednim rukama pripremaju tijesto onako kako se u porodici Brahaj to čini decenijama i prenosi s koljena na koljeno.
I onako kako vole mušterije koje se raduju Ramazanskom običaju da svi podjednako uživaju u lepinjama čiju aromu nijedno pecivo ne može da zamijeni.
Vanja Rakonjac, RTCG
Коментари0
Остави коментар