- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
25. 04. 2021.
12:45 >> 13:21
8
REAKCIJE
Nadležni da reaguju i osiguraju rad novinara
Medijski savjet za samoregulaciju (MSS), Centar za građansko obrazovanje (CGO) i NVO 35 mm reagovli su povodom sinoćnjih uvreda na račun sportskog novinara Televizije Crne Gore (TVCG) Nebojše Šofranca, tokom dočeka viceprvaka svijeta u boksu Petra Liješevića. Reagovalo je i Društvo profesionalnih novinara (DPN) i predsjednik Komisije za praćenje napada na novinare i medije, Mihailo Jovović.
Svako vrijeđanje i maltretiranje bilo kog novinara na radnom zadatku je neprihvatljivo, saopštio je predsjednik Komisije za praćenje napada na novinare i medije, Mihailo Jovović, povodom incidenta na aerodromu Podgorica.
On je najoštrije osuđio sinoćno ponašanje pojedinaca i grupe okupljenih na aerodromu Golubovci.
"Novinarima se mora omogućiti da bez bilo kakvih pritisaka, a pogotovo bez uvreda i provociranja obavljaju svoj posao od javnog interesa. Očekujem da nadležni organi u zakonitom postupku utvrde odgovornost pojedinaca za sinoćnji incident, a predložiću da se Komisija, koja istražuje istrage slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, pozabavi njihovim postupanjem i u ovom slučaju", saopštio je Jovović.
Sindikat medija Crne Gore najoštrije je osudio uvrede, omalovažavanja i neprijatnosti koje je sinoć doživio novinar Radio Televizije Crne Gore Nebojša Šofranac od grupe građana prilikom dočeka vicešampiona svijeta u boksu Petra Liješevića na podgoričkom aerodromu.
"Nažalost, ovo je samo jedan u nizu primitivnih ispada koji se dešavaju prema novinarima, fotoreporterima i snimateljima različitih redakcija i uređivačkih politika u prethodnih nekoliko mjeseci, a na šta je Sindikat medija već ukazivao u prethodnim saopštenjima. Novinari se sprečavaju ili ometaju u vršenju radnih zadataka, psuju se ili tjeraju sa događaja sa kojih izvještavaju a sve to, nažalost, prolazi ispod radara nadležnih organa. Uređivačka politika bilo kog medija ne može i ne smije da bude opravdanje za uvrede, ponižavanja i napade na novinare", piše u saopštenju.
Pozivali su policiju da prilikom svih rizičnih događaja koje obezbjeđuje, posebnu pažnju obrati na novinare, fotoreportere I snimatelje i zaštiti ih od ovakvih nasrtaja.
"Strahujemo da će se slične stvari nastaviti zbog uzavrele političke atmosfere u državi", poručuju iz SMCG.
Izvršni sekretar MSS-a Ranko Vujović ocijenio je neprihvatljivim da se sve dešavalo u prisustvu poslanika parlamenta i policije, te da niko nije reagovao na gnusne uvrede upućene novinaru, niti da je pokušao da ga zaštiti.
"Višegodišnja priča da se u našoj državi moraju stvoriti uslovi da novinari nesmetano obavljaju svoj posao zaštićeni od prijetnji, uvreda i zastrašivanja očigledno ostaje prazno slovo na papiru", rekao je Vujović.
Pozvali su nadležne, a prije svega policiju, da identifikuju sve koji su prošle noći noći vrijeđali Šofranca i ometali ga u obavljanju svog posla: "Jedino na taj način ova država može da dokaže da zaista želi da zaštiti novinare i omogući im da bez straha obavljaju svoj posao".
CGO je takođe pozvala nadležne institucije da reaguju i zaštite dostojanstvo novinara i osiguraju njihovu bezbjednost.
"Neprijatnosti koje je novinar RTCG-a Nebojša Šofranac doživio na radnom zadatku, prilikom dočeka vicešampiona svijeta u boksu Petra Liješevića, ne služe nikome na čast", saopštila je CGO na Tviteru.
Iz Društva profesionalnih novinara Crne Gore su takođe pozvali policiju i tužilaštvo da hitno reaguju, i procesuiraju odgovorne i zaštite bezbjednost novinara.
"Napadi na novinare neprihvatljivi su u demokratskom društvu kojem težimo. Pozivamo sve aktere da napokon obezbijede siguran ambijent za rad novinara, fotoreportera i snimatelja koji obavljaju u javnom interesu", navode iz DPN.
Urednica medijskih programa u NVO 35 mm Milica Đokđurić kazala je da u toj NVO očekuju da nadležni u kraćem roku identifikuju one koji su verbalno napali, vrijeđali i u krajnjem zastrašili Nebojšu Šofranca.
"Zbog činjenice da su nakon brojnih napada, sigurnost i dostojanstvo medijskih radnika/ca postali upitni, a okruženje u kojem rade vrlo rizično, ponovo apelujemo na donosioce odluka da što prije novinarkama i novinarima u Crnoj Gori dodijele status službenog lica", kazala je Đokđurić.
NVO 35 mm: Pooštriti kazne za sve koji prijete
Poziva, kaže, nadležne da pokažu moć i odlučnost institucija kako bi odgovarali svi počinioci ovog i prethodnih napada.
"Insistiramo na tome da se pooštre kazne za sve koji prijete, napadaju i ugrožavaju živote novinarki, novinara, te uništavaju imovinu medija", istakla je ona.
Ranije je na Tviteru reagovala i članica Savjeta RTCG Bojana Jokić, koja je napisala da "sportski događaji ne smiju služiti za političke ili nacionalne obračune".
CKM: Izliv šovinizma i malograđanštine
Napad na Šofranca osudila je i Crnogorska kulturna mreža (CKM), uz ocjenu da je u pitanju "pokazatelj malograđanštine, izliva šovinizma i mržnje prema svakom ko ne pripada četničkom pokretu".
"Evidentno je, što i govori četnička ikonografija, da su doček Liješeviću organizovale političke partije koje su na vlasti. Apelujemo na Upravu za sport i mlade i Bokserski savez da dobro preispitaju da li je bokser Liješević nakon njegovog nedoličnog odnosa prema matičnoj državi dostojan da nastupa za crnogorsku reprezentaciju", kazali su iz CKM-a.
Коментари8
Остави коментар