- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
18. 05. 2020.
14:06 >> 14:15
DEDIVANOVIĆ PORUČILA
Servisi podrške za LGBTIQ osobe potrebniji nego ikad
U vrijeme epidemije koronavirusa LGBTIQ osobe suočile su se sa gubitkom radnih mjesta, pogoršanjem mentalnog zdravlja, povećanim rizikom od beskućništva i nasilja u porodici, zbog čega su servisi podrške potrebniji nego ikad, kazala je za PR Centar, izvršna direktorica Udruženja lezbejki, biseksualnih, trans i kvir (LBTQ) žena "Stana", Ana Dedivanović.
Komentarišući dobar rezultat Crne Gore na Rainbow mapi, kazala je da su jaka strateška i zakonska rješenja dobar osnov za suštinsku jednakost.
"Drago nam je što se Crna Gora, u domenu donošenja zakona i strategija koje se vezuju za LGBTIQ zajednicu, trudi da bude u samom vrhu sa zemljama kao što su Švedska, Norveška, Finska. Naglašavamo da bismo voljele, takođe, da osjetimo da se i u domenu primjene tih rješenja nalazimo u tom društvu", kazala je Dedivanović, dodajući da je stvarnost drugačija.
"Naš svakodnevni život i dalje karakterišu diskriminacija, stigmatizacija i nasilje i dok god ovi oblici ponašanja budu prolazili, ili sa minimalnim kaznama, ili nekažnjeno, ostaje nepovjerenje da će se tako nešto u skorije vrijeme i dogoditi, te da naša borba neće prestati sa donesenim zakonom ili strateškim dokumentom", rekla je Dedivanović.
Ona je ukazala da je epidemija koronavirusa pružila najsvježiji uvid u to koliko još moramo da učinimo da bismo govorili o dostojanstvenom životu sa, kako je dodala, specifičnim naglaskom na žene u okviru zajednice koje trpe u najmanju ruku dvostruku diskriminaciju.
"Obavezni propisi o bezbjednosti, kojih su svi građani morali i dalje moraju da se pridržavaju, ostavili su i dalje ostavljaju posljedice po zajednice, koje su i prije krize bile u nepovoljnoj društvenoj situaciji", rekla je Dedivanović.
A izazovi sa kojima su se LGBTI osobe suočile, ubrzo po uspostavljanju mjera, su brojni.
"To su gubitak radnih mjesta, nemogućnost održavanja ekonomske nezavisnosti, kao jednog od neophodnih uslova za život van homofobičnog ili transfobičnog porodičnog okruženja iz kojeg su uglavnom nužno morali otići, povećan rizik od beskućništva, ugroženosti ili pogoršanja mentalnog zdravlja usljed socijalne izolacije i nepostojanja kontakta sa onima koje doživljavaju najbližima, kao i povećan rizik od porasta nasilja u porodici", ukazala je Dedivanović.
Zbog toga su, kako je rekla, servisi podrške potrebni više nego ikada i zahtijevaju sprovođenje aktivnosti osnaživanja i unapređenja znanja i vještina pružalaca usluga i drugih profesionalaca za prevazilaženje novonastalih poteškoća "i naglašavamo, pružanje adekvatnog odgovora na potrebe zajednica koje su prije dva mjeseca bile u društveno nepovoljnom položaju".
"Ovaj odgovor neće proizaći iz mape koja pokazuje da imamo dobre zakone i strategije, već direktno iz naših institucija sistema koje, i pored okolnosti koje jesu izazovne za društvo u cjelini, neće zaboraviti da LGBTIQ osobe postoje i trebaju sva prava koja uživaju cisrodni i heteroseksualni građani i građanke Crne Gore", rekla je Dedivanović.
Коментари0
Остави коментар