- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
14. 11. 2019.
16:16 >> 16:21
SAVREMENI BIZNIS
CG više pažnje da posveti arbitraži
Arbitraža ili vansudsko rješavanje sporova, jedan je od bitnih zahtjeva savremenog biznisa, i tom pitanju u Crnoj Gori trebalo bi posvetiti više pažnje, poručeno je sa sa konferencije Privredne komore posvećene arbitraži kao ekonomičnijem rješavanju sporova. Poručili su da je arbitražni sud, Crnu Goru poziconirao kao zemlju sa sigurnom pravnom zaštitom.
Za renomirane domaće i strane investitore, na prvom mjestu je predvidivo poslovno okuženje, koje podrazumijeva vladavinu prava i efikasan pravosudni sistem. Zato, kako poručuju iz Privredne komore, u rješavanju eventualnih sporova, prioritet bi trebalo da ima arbitraža.
"Privredna komora je ustanovila Arbitražni sud, kao nezavisnu i samostalnu instituciju, na osnovu Zakona o arbitraži. Ovaj propis, usklađen sa komedolom Komisije Ujedinjenih nacija za međunarodno pravo, Crnu Goru dodatno legitimiše u međunarodnim okvirima kao zemlju sa sigurnom i efikasnom pravnom zaštitom poslovanja i podstiče privrednu saradnju sa inostranim partnerima", kaže Vlastimir Golubović, predsjednik Privredne komore Crne Gore.
Vansudsko rješavanje sporova u svijetu zauzima centralno mjesto, jer se čak 80 odsto sporova rješava arbitražom, naročito u privredi. Koristi imaju i privrednici i država.
"Privrednici ovakvim načinom dolaze brzo i povoljno do odluke koju mogu da izvrše u zemlji i inostranstvu, dok država rasterećuje sudstvo i povećava njegovu efikasnost jača kredibilitete i prestiž nacionalne ekonomije s aspekta privlačenja investicija", kaže Golubović.
To potvrđuje i predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica. Iako očekuje da će biti skraćen postupak koji se vode pred Privrednim sudom, pogotovo kada su u pitanju strani investitori , Sudstvo , kaže, snažno podržava arbitražu. Istog mišljenja su i u ministravu pravde.
"Jer samo tim putem se postiže mirenja stanaka , ekonomičnost pred sudovima i brži put do pravosnažne sudske odluke", kaže Vesna Medenica, predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore.
"Arbitraža sa savim karakteristikama, kao što su efikasnost, jednostepenost, i tajnost postupka, te izvršnost arbitražne odluke zasigurno predstavlja poželjan način za rješavanje spornih odnosa, garantujući brzo i stručno rješavanje tih odnosa", kaže Ibrahim Smailović, iz Ministarva pravde.
Zakon o arbitraži usvojen je još 2015. godine, a predlagač je bilo Ministarstvo pravde. Tako, arbitražni spor mora biti riješen najkasnije šest mjeseci od njegovog pokretanja.
Dijana Drašković, TVCG
Коментари0
Остави коментар