Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Objavila M.L.B.

14. 11. 2019. 11:19 >> 11:23
1

CGO

"U Poglavljima 23 i 24 stagnacija ili regresija"

Centar za građansko obrazovanje (CGO) ocjenio je da juče predstavljeni Radni dokument EK o stanju u Poglavljima 23 i 24 potvrđuje njihove navode da Crna Gora u tim oblastima stagnira, a u nekim dijelovima bilježi i regresiju.

“Ovaj dokument nastavlja da eksplicitnije i dublje ukazuje na probleme koji su rezultat izostanka suštinske političke volje da se proces pregovora sa EU i demokratizacije Crne Gore izvede valjano, kao i na primat partijskog nad javnim interesom”, poručuju iz CGO-a.

Evropska komisija ukazuje i na pitanja koje je ranije i CGO, problematizovao, a koji se posebno odnose na stanje u pravosuđu, medijima i borbi protiv korupcije.

“Važno je i što Evropska komisija daje osvrt na Sudski savjet koji je sebe u posljednjem periodu negativno pozicionirao, počev od načina sprovođenja intervjua sa kandidatima, preko sukoba interesa određenih članova Sudskog savjeta u odnosu na intervjuisane kandidate, a što su CGO, HRA, Institut alternativa i MANS procesuirali i prema Agenciji za spriječavanje korupcije (ASK)”, poručuju iz CGO-a.

Kažu da je Evropska komisija jasno izrazila i zabrinutost u odnosu na ponovni treći madat predsjednice Vrhovnog suda uprkos, kako dodaju, Ustavu koji postavlja ograničenje na dva mandata.

“Ovim se suštinski potvrđuje partijsko-partikularno odlučivanje Sudskog savjeta uz ignorisanje ustavnog i zakonskog okvira”, poručuju iz CGO-a.

Evropska komisija smatra spornim i dodjelu kredita i stanova po povlašćenih uslovima predstavnicima pravosuđa, poručuju iz CGO-a.

“CGO je i kroz svoje nalaze upozoravao na selektivnost i nevoljnost ASK-a da temeljno, čak i po konkretnim prijavama, provjeri imovinske kartone javnih funkcionera. U ovom segmentu, i EK konstatuje da rezultati tih provjera na slučajnoj uzorku, uključujući nezakonita bogaćenja, promjene imovine i porijeklo imovine, ostaju nedostatni”, stoji u saopštenju CGO-a.

Kažu da je sloboda medija označena kao jedna od najkritičnih oblasti sa fokusom na izostanak učinka u procesurianju napada na novinare i na, kako tvrde, partijskom zauzimanju RTCG.

“To se odnosi i na Andrijanu Kadiju, bivšu generalnu direktorku RTCG, Vladana Mićunovića, bivšeg direktora TVCG i Sašu Mirkovića, bivšeg urednika RTCG1 a koji su svi redom smijenjeni u brutalnom partijskom čišćenju RTCG, kada je i CGO bio zloupotrijebljen od naručilaca i izvođača radova tih prljavih radnji”, zaključuje se u saopštenju CGO-a.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније