- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
14. 11. 2019.
11:19 >> 11:23
1
CGO
"U Poglavljima 23 i 24 stagnacija ili regresija"
Centar za građansko obrazovanje (CGO) ocjenio je da juče predstavljeni Radni dokument EK o stanju u Poglavljima 23 i 24 potvrđuje njihove navode da Crna Gora u tim oblastima stagnira, a u nekim dijelovima bilježi i regresiju.
“Ovaj dokument nastavlja da eksplicitnije i dublje ukazuje na probleme koji su rezultat izostanka suštinske političke volje da se proces pregovora sa EU i demokratizacije Crne Gore izvede valjano, kao i na primat partijskog nad javnim interesom”, poručuju iz CGO-a.
Evropska komisija ukazuje i na pitanja koje je ranije i CGO, problematizovao, a koji se posebno odnose na stanje u pravosuđu, medijima i borbi protiv korupcije.
“Važno je i što Evropska komisija daje osvrt na Sudski savjet koji je sebe u posljednjem periodu negativno pozicionirao, počev od načina sprovođenja intervjua sa kandidatima, preko sukoba interesa određenih članova Sudskog savjeta u odnosu na intervjuisane kandidate, a što su CGO, HRA, Institut alternativa i MANS procesuirali i prema Agenciji za spriječavanje korupcije (ASK)”, poručuju iz CGO-a.
Kažu da je Evropska komisija jasno izrazila i zabrinutost u odnosu na ponovni treći madat predsjednice Vrhovnog suda uprkos, kako dodaju, Ustavu koji postavlja ograničenje na dva mandata.
“Ovim se suštinski potvrđuje partijsko-partikularno odlučivanje Sudskog savjeta uz ignorisanje ustavnog i zakonskog okvira”, poručuju iz CGO-a.
Evropska komisija smatra spornim i dodjelu kredita i stanova po povlašćenih uslovima predstavnicima pravosuđa, poručuju iz CGO-a.
“CGO je i kroz svoje nalaze upozoravao na selektivnost i nevoljnost ASK-a da temeljno, čak i po konkretnim prijavama, provjeri imovinske kartone javnih funkcionera. U ovom segmentu, i EK konstatuje da rezultati tih provjera na slučajnoj uzorku, uključujući nezakonita bogaćenja, promjene imovine i porijeklo imovine, ostaju nedostatni”, stoji u saopštenju CGO-a.
Kažu da je sloboda medija označena kao jedna od najkritičnih oblasti sa fokusom na izostanak učinka u procesurianju napada na novinare i na, kako tvrde, partijskom zauzimanju RTCG.
“To se odnosi i na Andrijanu Kadiju, bivšu generalnu direktorku RTCG, Vladana Mićunovića, bivšeg direktora TVCG i Sašu Mirkovića, bivšeg urednika RTCG1 a koji su svi redom smijenjeni u brutalnom partijskom čišćenju RTCG, kada je i CGO bio zloupotrijebljen od naručilaca i izvođača radova tih prljavih radnji”, zaključuje se u saopštenju CGO-a.
Коментари1
Остави коментар