- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
12. 11. 2019.
14:49 >> 14:49
PREPORUKA SZO
Jačati zdravstvo zbog klimatskih promjena
Klimatske promjene, kojima je Crna Gora opterećena, utiču na zdravlje građana i hroničnih bolesnika, a da bi se to spriječilo potrebno je ojačati zdravstveni sistem i efikasnije upravljati rizicima, poručila je šefica Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) Mina Brajović.
Brajović je, na predstavljanju Nacionalne strategije za adaptaciju zdravstvenog sistema na klimatske promjene 2019-2025. godine, kazalada je pod pritiskom klimatskih promjena Ministarstvo zdravlja prepoznalo potrebu da dalje jača kapacitete zdravstvenog sistema.
Fokus rada bi bio, kako je objasnila Brajović, na rano upozorenje, nadzor i podizanje nivoa spremnosti zdravstvenih ustanova za kontinuirano djelovanje u otežanim klimatskim uslovima.
„Intencija je spremiti zdravstveni sistem da pruži podršku i zbrine povećan obim zdravstvenih potreba, posebno hroničnih pacijenata kao posljedice ekstremnih vremenskih promjena“, rekla je Brajović.
Kako je navela, antropogene klimatske promjene predstavljaju ozbiljan izazov sa kojim je suočeno čovječanstvo.
Ona je upozorila da podaci ukazuju na to da je zdravlje miliona stanovnika na Zemlji ugroženo, jer je kompletno stanovništvo izloženo višestrukim efektima klimatskih promjena.
Podaci, kako je istakla, pokazuju da su stanovnici Zemlje izloženi češćim i intenzivnijim toplotnim udarima, kao i da se procjenjuje da je u periodu od 2000. do 2016. godine, 125 miliona vulnerabilnih odraslih osoba bilo izloženo tim udarima.
Tehnički službenik u SZO Vladimir Kendrovski kazao je da su klimatske promjene najveći rizik sa kojim se čovječanstvo suočava, jer direktno i indirektno utiču na zdravlje.
„Za sadašnju generaciju najbitnije je da shvate da ako se ništa po tom pitanju ne preduzme, onda za buduće generacije će prestati da postoji klima koju sada imamo“, rekao je Kendrovski.
Klima se, kako je pojasnio, promijenila i u budućnosti će biti još frekventnijih ekstremnih uslova koji će duže trajati.
„Zbog svega toga kapaciteti se moraju podići na veći nivo i čovjek treba više da se prilogođava godinama koje dolaze“, istakao je Kendrovski.
Prema njegovim riječima, najsmrtonosniji uticaj su toplotni talasi, dok su poplave najfrekventnije klimatske promjene.
„Jun i jul su ove godine bili su najtopliji mjeseci u zadnja dva vijeka, i bilo je puno smrtnih slučajeva u Zapadnoj Evropi. Zabrinjava to da nemamo dobre vijesti za budućnost, jer ono što se sad dešava biće još intenzivnije u godinama koje dolaze“, istakao je Kenderovski.
Direktor Direktorata za javno zdravlje, Miro Knežević, kazao je da Ministarstvo ulaže velike napore kako bi u tom dijelu uredilo sistem i donijelo smjernice.
Коментари0
Остави коментар