Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavio: I. P. ]

04. 11. 2019. 12:45 >> 12:44

OBAVEZNO PRIMIJENITI

Preporuke IJZ kada voda nije za piće

S obzirom na obilne padavine na području centralne Crne Gore za očekivati je da dođe do povećanja nivoa vode na većini vodoizvorišta što po pravilu rezultuje povećanjem mutnoće. Podgorički vodovod je već izdao saopštenje da je vodu, zbog povećane mutnoće, potrebno prokuvati prije upotrebe.


U slučaju vidljive mutnoće građanima se ne preporučuje da upotrebljavaju vodu za piće i pripremanje hrane, već je potrebno koristiti bezbjedne alternative, tj. vodu iz "kontrolisanih izvora" vodosnabdijevanja, a prije svega flaširanu vodu.

Ekipe Instituta za javno zdravlje Crne Gore su na terenu gdje trenutno vrše uzorkovanja i mjerenja fizičko-hemijskih parametara vode za piće, a rezultati mjerenja će biti objavljeni na web stranici Instituta odmah po završetku analiza.

Do tada, Institut za javno zdravlje građanima daje informacije u vezi s najčešćim pitanjima u vezi s mutnoćom vode. 

Šta je mutnoća?

Mutnoća je termin kojim se služimo kada opisujemo kvalitet vode, a odnosi se na providnost vode. Ona se javlja kada voda na svom putu pokupi fino suspendovane čestice gline, mulja, organske i neorganske materije, planktona i drugih mikroskopskih organizama. Mutnoća se mjeri i izražava u tzv. nefelometrijskim turbidimetrijskim jedinicama (NTU). Voda je odgovarajućeg kvaliteta ako je mutnoća manja od 1NTU.

Šta se preduzima kada se identifikuje mutnoća u vodi za piće?

Kada mutnoća pređe vrijednost od 1NTU, preporučuje se da stanovništvo, a naročito djeca, trudnice, stari i stanovništvo sa oslabljenim imunim sistemom prokuvavaju vodu prije upotrebe ili koriste bezbjedne alternative tj. vodu iz kontrolisanih izvora vodosnabdijevanja (flaširane vode, na odgovarajući način dopremljenu zdravstveno ispravnu vodu iz drugog vodovodnog sistema, izvorišta i sl.). Kada mutnoća pređe vrijednost od 6NTU, svim korisnicima se preporučuje da za piće koriste bezbjedne alternative.

Da li je zamućenost vode za piće zdravstveni problem?

Mutnoća je više pokazatelj zdravstvenog rizika nego zdravstveni problem.

 

Dokazano je da sa povećanjem mutnoće raste rizik od nastanka oboljenja organa za varenje – naročito za populaciju pod rizikom u koju spadaju novorođenčad, starije osobe i osobe sa oslabljenim imunim sistemom.

Zašto je mutnoća važan indikator kvaliteta vode?

Bakterije, virusi i paraziti imaju sklonost da se vežu za čestice prisutne u mutnoj vodi. Na ovaj način ostaju “izvan domašaja” sredstava za dezinfekciju (u prvom redu aktivnog hlora) čime se ometa i onemogućava adekvatna dezinfekcija vode

Kako prokuvati vodu namjenjenu za piće?

U slučajevima kada ne postoje alternative zamućenu vodu namjenjenu za piće, pripremanje obroka, pranje voća ili povrća, pravljenje sokova ili leda, za pranje zuba isl. prije upotrebe treba prokuvati. Prije prokuvavanja treba vodu pustiti da "odstoji" kako izbistrila, a suspendovane čestice istaložile pa nakon toga prokuvati bistri dio. Ukoliko se koristi voda sa centralizovanih vodovodnih sistema potrebno ju je držati najmanje pet minuta na temperaturi ključanja. Ako se koristi voda iz bunara, lokalnih izvora i slično, vodu treba prokuvati na temperaturi ključanja minimum 10 minuta. Nakon toga vodu treba rashladiti u čistoj, pokrivenoj posudi.

Da li je bezbjedno kupati se ili tuširati sa mutnom vodom?

Da, pod uslovom da se u toku kupanja ili tuširanja voda ne konzumira što je najčešći slučaj kod djece.

Ko je odgovoran da obezbjedi sigurnost vode za piće?

Preduzeća za vodosnabdjevanje su odgovorna za higijensku ispravnost vode za piće koju isporučuju potrošačima. Takođe su u obavezi da informišu javnost kada postoje problemi koji ugrožavaju kvalitet vode. Informacije se uglavnom daju preko medija, društvenih mreža i web stranica. Sistemi za vodosnabdjevanje podliježu zdravstvenom nadzoru i pod kontrolom su inspekcijskih organa. U okviru kontrole bezbijednosti, voda za piće se analizira na različite parametre među kojima se analizira i mutnoća.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније