Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavio: I. P. ]

05. 09. 2019. 07:08 >> 19:25
2

ISTRAŽIVANJE

Ljekove za smirenje koristi svaki šesti učenik

Oko 17 odsto učenika srednjih škola izjasnilo se da koristi ljekove za snižavanje stresa, opuštanje mišića, napetosti ili za liječenje nesanice iz kućne apoteke (ksalol, dijazepam i bensedin), dok je 75,5 odsto mladih probalo alkohol, navode iz Juventasa, piše Dan.

Istraživanje je pokazalo i da je 38,1 učenik izložen stresu svakodnevno ili nekoliko puta tokom sedmice. Učenici prvog, drugog i trećeg razreda ističu da je veliki problem i vršnjačko nasilje, koje se najčešće dešava u samoj ustanovi i li njenoj blizini.

"Oko 17 odsto učenika srednjih škola izjasnilo se da koristi ljekove za snižavanje stresa, opuštanje mišića, napetosti ili za liječenje nesanice iz kućne apoteke (ksalol, dijazepam i bensedin). Najčešći uzroci stresa su obaveze u školi, emotivni problemi i porodični odnosi. Više od polovine nastavnika osnovnih i srednjih škola ne zna da postoji jasna odredba koja definiše odgovornost zaposlenih u školi, kada je riječ o rješavanju problema vršnjačkog nasilja. Svaki peti učenik navodi da ne traži pomoć u slučaju vršnjačkog nasilja, dok svaki treći navodi da se prvo obrati upravi škole. Djeca koja se nasilno ponašaju imaju veliku potrebu za dominacijom nad vršnjacima (fizički napadi, omalovažavanje i potčinjavanje). Teško podnose neuspjeh, prepreke, pravila, impulsivna su i razdražljiva. Teško podnose odgađanje svojih potreba, odnosno to rade po principu sada i ovdje. Ponašaju se agresivno prema učiteljima, roditeljima i drugoj djeci. Ne prihvataju različitosti i nijesu tolerantna. Mogu izraziti potrebu za sticanjem koristi (materijalne)", navode iz Juventasa.

Istraživanje je pokazalo da je 75,5 odsto mladih probalo nekada u svom životu alkohol, dok svaki deseti učenik aktivno konzumira neko alkoholno piće.

"Tako da možemo vidjeti da je kompletni obrazovni i zdrastveni sisitem omanuo u domenu prevencije alkohola. Djeca koja piju alkohol fizički odrastaju, ali intelektualno znatno zaostaju. Kod nas postoji zakon o zabrani kupovine i konzumiranja alkohola na javnim mjestima, ali se ne primjenjuje. Maloljetnim osobama alkohol je pristupačan u velikoj mjeri. Svako četvrto dijete je doživjelo vršnjačko nasilje, a skoro jedna polovina nastavnika srednjih škola navodi da se u ovoj školskoj godini desi lo da su im se učenik ili učenica požalil i da su žrtva nasilnog ponašanja. U prošloj školskoj godini, 25 odsto učenika i učenica 6, 7. i 8. razreda osnovnih škola navelo je da je doživjelo neki oblik nasi lnog ponašanja. Oko 42,1 odsto nastavnika osnovnih škola kazalo je da se u prvom mjesecu ove školske godine desilo da im se učenik požalio da je bio žrtva vršnjačkog nasilja. U srednjim školama taj procenat iznosi 26,8 odsto, dok 20,4 odsto roditelja kaže da im se njihovo dijete obratilo za pomoć u prethodnom mjesecu", kazao je Danu Jovan Dašić iz Juventasa.

Psihijatar i stručnjak za zavisnike u Specijalnoj bolnici za psihijatriju u Kotoru Marina Roganović ističe da djeca sve češće eksperimentišu s raznim opijatima i tabletama kada dođu situaciju da zbog stresa ili psihičkih problema ne mogu da nađurješenje.

"Nevjerovatno je da toliko djece kaže da koristi ljekove za smirenje. Kao ljekar imam obavezu da naglasim da d jeca od 15 ili 16 godina koja su u fazi razvoja ne treba da uzimaju psihoaktivne supstance, jer usled konzumiranja tih supstanci mogu intelektualno stagnirati. Svaka tableta je psihoaktivna supstanca, kao i alkohol ili droga", navodi Roganovićeva.

 

Пратите нас на

Коментари2

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније