Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavio: I. P. ]

30. 07. 2019. 12:20 >> 12:20

38 ŽRTAVA

Sve više maloljetnih žrtava trgovine ljudima

U Crnoj Gori je od 2004. godine do danas, prema pravosnažnim presudama, bilo 38 žrtava krivičnog djela trgovine ljudima, a u posljednje vrijeme je sve veći udio maloljetnih žrtava.

 

To je, u intervjuu za PR Centar povodom 30. jula Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima, saopštila samostalna savjetnica u Odjeljenju za borbu protiv trgovine ljudima Ministarstva unutrašnjih poslova, Sonja Bigović.

Ona je podsjetila da Odjeljenje za borbu protiv trgovine ljudima ima ključnu ulogu da koordinira izradu državne politike za borbu protiv trgovine ljudima i da prati njeno sprovođenje.

"Da bismo imali djelotvornu politiku borbe protiv trgovine ljudima, moramo prije svega imati multisektorski pristup i to je nešto čega se držimo. Uključujemo najveći dio institucija, predstavnika nevladinog sektora i predstavnika međunarodnih organizacija. Svi zajedno se trudimo da sprovedemo što veći broj aktivnosti, djelujući na više polja borbe protiv ove problematike“, navela je Bigović.

Kako je ocijenila, na polju prevencije, jako je značajno raditi na jačanju nivoa svijesti cjelokupne javnosti u odnosu na problematiku trgovine ljudima.

"Trenutno, posebno sada je turistička sezona u jeku, veliki broj mladih traga za primamljivim radnim angažmanima, za put u inostranstvo. Intenzivirali smo kampanju koja je usmjerena na promovisanje SOS telefona za žrtve trgovine ljudima. To je SOS telefon koji je besplatan, potpuno anoniman, i dostupan 24 sata dnevno – na broj 116666", kazala je Bigović.

Prema njenim riječima, jako je važno što Odjeljenje veliki broj aktivnosti sprovodi u saradnji sa partnerima – nevladinim organizacijama.

"U tom cilju, sprovodimo jednu veliku kampanju sa nevladinom organizacijom SOS telefon Nikšić koja je nedavno počela, a sve u cilju jačanja kapaciteta najranjivijih kategorija u odnosu na ovaj fenomen, njihovom osnaživanju da ne postanu žrtve ovog gnusnog krivičnog djela", istakla je Bigović.

Ona je pojasnila da se, kroz poglavlje prevencije, poklanja velika pažnja ciljanim kategorijama stanovništva, prvenstveno mladima kroz obrazovni sistem.

"Pa smo obezbijedili da se trgovina ljudima izučava kao redovna nastavna jedinica u okviru predmeta Građansko vaspitanje u osnovnim i u srednjim školama. Radimo ciljane kampanje, prvenstveno u romskim naseljima, gdje je ta populacija izuzetno ranjiva kada je ova problematika u pitanju", kazala je Bigović.

Ona je ukazala da se ne smiju zaboraviti i ilegalni migranti, osobe tražioci azila, koji su, kako je navela, u izuzetnom riziku da postanu žrtve.

"Konstatno se radi na jačanju mehanizama zaštite koje naša država može ponuditi jednoj žrtvi trgovine ljudima, kao i profesionalizma ljudi koji treba da pruže tu zaštitu“, istakla je Bigović.

Ona je kazala da je od 2004. godine do danas, u radu pravosudnih organa bilo 20 predmeta trgovine ljudima, od kojih je 18 pravosnažno riješeno.

"Po pravosnažnim presudama imali smo 38 žrtava trgovine ljudima. U toku ove godine, u radu nadležnih sudova, bila su ukupno dva predmeta, od kojih je u jednom predmetu nadležni sud u Podgorici donio prvostrepenu osuđujuću presudu“, navela je Bigović.

Ona je kazala da, s obzirom da Odjeljenje pažljivo prati i analizira podatke od 2004. godine, karakteristično je da je, kako je navela, najveći broj žrtava bio porijeklom iz zemalja Istoka i ratom zahvaćenih država.

"Uglavnom su punoljetne žrtve, imali smo svega devet slučajeva maloljetnih žrtava trgovine ljudima. Dominirajući oblik ekploatacije bio je seksualna ekploatacija. U posljednje vrijeme, sve je veći udio maloljetnih žrtava trgovine ljudima u odnosu na punoljetne. To ne važi samo za Crnu Goru, nego i u svijetu“, rekla je Bigović.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније