Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavila B.B. ]

09. 05. 2019. 14:12 >> 14:13

NA PRAVNOM FAKULTETU

Obilježena godišnjica osnivanja MOR-a

Sto godina od osnivanja Međunarodne organizacije rada obilježeno je panel diskusijom na Pravnom fakultetu.

Ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić je kazao da ta najstarije UN organizacija predstavlja sinonim socijalne pravde, sigurnosti i ljudskog dostojanstva. Posvećena je postizanju jednakih mogućnosti žena i muškaraca za pošten i produktivan rad u uslovima slobode, jednakosti i promoviše prava na radu, pravične mogućnosti zapošljavanja, poboljšanje socijalne zaštite i jačanje socijalnog dijaloga.

Purišić je uručio zahvalnicu Kristini Miheš, višem specijalisti MOR-a za socijalni dijalog, radno pravo i međunarodne radne standarde za doprinos razvoju socijalnog dijaloga u Crnoj Gori.

Kako je istakao, MOR je izgrađena na svom temeljnom principu da se univerzalni i dugotrajni mir može ustanoviti jedino ukoliko je osnovan na socijalnoj pravdi.

"Upravo je ova organizacija dala najvažnije 'pečate' industrijskom društvu, kao što su osmosatno radno vrijeme, zaštita materinstva, zakoni koji se odnose na rad djece, kao i niz politika koje promovišu sigurnost radnoga mjesta i miroljubive industrijske odnose. Ona je i međunarodni institucionalni okvir koji je neophodan za pronalažanje rješenja i kreiranje mogućnosti za poboljšanje uslova rada u cijelom svijetu", naveo je Purišić.

Crna Gora, kako je naglasio ministar, u potpunosti ispunjava sve obaveze proistekle iz članstva u ovoj UN organizaciji.

"Ministarstvo rada i socijalnog staranja ostvaruje tijesnu i konstruktivnu saradnju svih ovih godina, sa regionalnom MOR kancelarijom u Budimpešti. Djelovanje i aktivnosti ove kancelarije od neprocjenjive je važnosti, kako u periodu kada se Crna Gora nalazila u procesu predpristupa u Evropsku uniju, a tako i sada kada su uveliko otpočeli pregovori za članstvo u EU i kada su pred nama značajne obaveze usaglašavanja evropskog prava, prakse, standarda i procedura sa domaćim zakonodavstvom i praksom", dodao je ministar.

On je podsjetio da su Vlada Crne Gore i reprezentativni socijalni partneri u martu 2019. godine potpisali Program dostojanstvenog rada za period 2019.-2021. godinu, koji je drugi program te vrste zaključen uz podršku MOR-a i koji predstavlja strateški srednjoročni okvir planiranja i model putem kojeg se promoviše dostojanstven rad kao ključna komponenta razvojnih politika i istovremeno kao cilj državne politike vlada i socijalnih partnera.

Rezidentna koordinatorka UN Fiona Mekluni, kazala je da je dostojanstven rad u središtu Agende održivog razvoja do 2030, tačnije cilja održivog razvoja broj 8, koji državama pruža smjernice za uspostavljanje socijalnog dijaloga i dostojanstvenog rada.

Prof. dr Vesna Simović Zvicer podsjetila je prisutne na ulogu Međunarodne organizacije rada u uspostavljanju tripartitnog socijalnog dijaloga u Crnoj Gori, a posebno na podršku MOR-a pri uspostavljanju Agencije za mirno rješavanje radnih sporova u Crnoj Gori.

U tom kontekstu, akcenat je stavila na jedno od osnovnih načela na kojem počiva MOR – načelo tripartizma, koje je u crnogorskom pravosudnom sistemu implemetirano kako kroz prepoznavanje Socijalnog savjeta u Ustavu CG, ali i na dobru praksu koja je uspostavljena u proteklom period da se svi propisi u oblasti rada kreiraju uz ravnopravno učešće Vlade, poslodavaca i sindikata.

Na skupu su nakon uvodnih izlaganja organizovana dva panela: izmjene Zakona o radu – prilike i izazovi i budućnost socijalnog dijaloga i njegova uloga.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније