Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Izvor: Mina, Objavila: M.M.Lj. ]

12. 10. 2018. 12:41 >> 12:35

MIRANOVIĆ PORUČILA

Ljekar i pacijent da budu partneri

Partnerski odnos sa pacijentom u kome on aktivno uključuje u odlučivanje o sopstvenom liječenju, povratiće povjerenje u zdravstveni sistem, ocijenila je predstavnica Ministarstva zdravlja Vesna Miranović.

Ona je, na otvaranju Sabora Ljekara sjeverne Crne Gore i jugozapadne Srbije, u Beranama, kazala da se ta ideja "rodila" 28. juna 1970. godine na inicijativu i uz podršku predsjednika Društva ljekara Crne Gore i Srpskog lekarskog društva i pojedinih profesora Medicinskog fakulteta u Beogradu.

Tada je, kaže Miranović, odlučeno da se susreti ljekara pograničnih područja Crne Gore i Srbije održavaju svake godine mijenjajući mjesto sastanka.

"Kako tada, tako i danas, 49 godina kasnije, okupljamo se po 39. put sa istim ciljem i entuzijazmom, unapređujući naše znanje, obogaćujući iskustvo, jačajući prijateljstvo naše dvije države“, navela je Miranović.

Prema njenim riječima, problemi sa kojima su se suočavali rodonačelnici tog okupljanja su bili potpuno drugačiji.

„Oskudan ljekarski kadar se borio sa izazovima kakve su teške infektivne bolesti, loši uslovi življenja stanovništva, mala finansijska moć države i pojedinca. Ljekar je bio najcjenjenija ličnost u selu i gradu. Na potrebu pacijenta je prelazio kilometre pješice da udovolji njegovom zahtjevu i pomogne u nevolji“, kazala je Miranović.

Ona je navela da je medicinsko znanje bilo u skladu sa vremenom, ali da je motiv bio snažan i bezuslovan.

„Iz takvog odnosa se rodilo povjerenje koje je stanovništvo imalo u ljekare. I više od toga. Ljekar je u ime pacijenta donosio odluke od sudbinskog značaja za njegovo zdravlje i život, gajeći tipičan paternalistički, odnosno tradicionalni hipokratski odnos u njihovoj međusobnoj relaciji“, rekla je Miranović.

Ona je kazala da je to odnos uzajamnog povjerenja i poštovanja.

„Baš kao što dijete ima potpuno povjerenje u svoju majku čije samo prisustvo njemu uliva sigurnost, mir i ohrabrenje, tako pacijent treba da vjeruje svom doktoru. S druge strane iskreno vjerujem da doktor to povjerenje opravdava potpunom predanošću svome životnom pozivu, velikom strašću prema svom poslu, disciplinovanom načinu života i neprestanim učenjem“, navela je Miranović.

Prema njenim riječima, „biti ljekar“ i „biti pacijent“ primarno su jednostrani, asimetrični odnosi i taj elementarni odnos mora biti takav jer bi inače ljekarska struka postala suvišna, ali on ne smije biti isključivo takav.

Zato se, kaže ona, preporučuje postepeno napuštanje paternalističkog odnosa sa pacijentom i prelazak na partnerski odnos u kome se pacijent aktivno uključuje u donošenje odluka o sopstvenom liječenju.

"Nemojte se plašiti da će to značajnije ugroziti vaš strukovni autoritet. Naprotiv. Empirijska saznanja svakog od nas pokazuju da je liječenje uspješnije ako pacijent u njemu sam aktivno učestvuje“, kazala je Miranović.

Ona je navela da uključivanje pacijenta u liječenje, koliko je to moguće, znači da pacijent postaje takođe suodgovoran za svoje stanje.

„Na taj način se ljekar dijelom rasterećuje nelagodnosti da – pored potpune stručne odgovornosti koju niko ne može preuzeti osim njega – mora sam snositi i potpunu moralnu odgovornost“, kazala je Miranović.

Prema njenim riječima, partnerski model pretpostavlja viši stepen zdravstvene kulture, a najperspektivnije se provodi s inteligentnim, prilagodljivim, obrazovanim i iskusnim pacijentom.

„Manje je uspješan ukoliko pacijent pripada nekoj drugoj kategoriji i ukoliko je ljekar nekomunikativan i nesiguran u sebe, nezreo i nezainteresovan“, navela je Miranović.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније