Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Objavila M.L.B.

02. 07. 2018. 15:43 >> 15:30

NAJVIŠE U HN

Podnijeto 5.856 zahtjeva za legalizaciju

Ukupno 5.856 zahtjeva za legalizaciju bespravnih objekata predato je lokalnim samoupravama u Crnoj Gori, u skladu sa Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata, saopšteno je iz Ministarstva održivog razvoja i turizma.

Najviše zahtjeva podnijeto je u Herceg Novom u kome se za legalizaciju prijavilo 1.222 građana.

Slijede Podgorica sa 1150 zahtjeva, Bar sa 733 zahtjeva, Budva sa 582 i Kotor sa 444 zahtjeva. U Ulcinju je podnijeto 362 zahtjeva, u Tivtu 302, u Pljevljima 188, u Rožajama 169, dok je u Nikšiću podnijet 161 zahtjev. Takođe, Danilovgradu građani su podnijeli 112 zahtjeva, na Žabljaku 108, u Kolašinu 93, u Bijelom Polju 64, u Beranama 56, na Cetinju 54, a u Mojkovcu i Gusinju po 20.

Ministarstvo održivog razvoja i turizma apeluje na građane da započnu proces legalizacije i podnesu prijavu u predviđenom roku, najkasnije do 15. jula ove godine.

Podsjećamo da su, prema Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata, vlasnici bespravnih objekata koji su evidentirani na orto-foto snimku, a za koje nije podnijet zahtjev za legalizaciju, dužni da plaćaju naknadu za korišćenje prostora.

“Ovu naknadu dužni su da plaćaju i vlasnici bespravnih objekata za koje je donijeto rješenje o odbijanju zahtjeva za legalizaciju, sve do uklanjanja objekta. Nadležni organ lokalne uprave dužan je da u roku od 60 dana od isteka roka za prijavu za legalizaciju podatke dobijene preklapanje podataka iz orto-foto snimka i primljenih zahtjeva za legalizaciju sistematizuje i utvrdi listu bespravnih objekata za koje nije podnijijet zahtjev za legalizaciju, odnosno onih koji nisu ispunili uslove za istu u skladu sa zakonom”, podsjećaju u Ministarstvu.

Navode da godišnja naknada za korišćenje prostora po m2 bespravnog objekta može iznositi od 0,5 odsto do 2 odsto prosječne cijene građenja m2 novoizgrađenog stambenog objekta u Crnoj Gori.

Ova prosječna cijena, prema preliminarnim podacima MONSTAT-a, za 2017. godinu iznosi 681 euro po m2. To znači da godišnja naknada za korišćenje prostora može iznositi od 3,41 do 13,62 eura po m2, u zavisnosti od visine, načina i kriterijuma plaćanja godišnje naknae koju utvrđuje nadležni organ lokalne samouprave.

“Godišnja naknada za korišćenje prostora za stambeni objekat od 100 m2 može iznositi od 340,50 do 1.362 eura, za stambeni objekat od 150 m2 može iznostiti od 510,75 do 2.043 eura, dok godišnja naknada za stambeni objekat od 200 m2, može iznositi od 681 do 2.724 eura”, navode u Ministarstvu održivog razvoja.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније