- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
24. 04. 2018.
07:30 >> 07:28
PROBLEMI U DOBROTI
I majke donose drogu pacijentima
Izgradnjom posebne bolnice pri ZIKS-u za sudske pacijente, ali i otvaranjem posebnih odjeljenja za socijalne-hronične bolesnike, u mjestima odakle dolaze, ublažiće se problem velikog pritiska pacijenata u Specijalnoj bolnici za psihijatriju u Dobroti.
Predsjednik Odbora za zdravstvo, rad i socijalnu politiku Suad Numanović, nakon što je sa članovima odbora obišao tu ustanovu, najavio je izradu projekta i početak gradnje sudske bolnice.
Više je pacijenata nego mjesta u bolnici u Dobroti, jer su uz problem koji od osnivanja psihijatrije, prije 65 godina, imaju sa hroničnim bolesnicima, koji su tu zbrinuti doživotno, sada im upućuju i osuđenike kojima je propisano bolničko liječenje. SUAD NUMANOVIĆ,
“Sudsko-forenzička bolnica, dakle pacijenti koji bi trebali da se liječe u tako jednoj bolnici, koju nažalost Crna Gora nema, ali na našu sreću napravljen je strateški plan i napravljen je plan izrade projekta ove godine i nadamo se od sljedeće godine izrada same bolnice”, kazao je Numanović.
Kapacitet bolnice je 240 kreveta - od toga je 120 do 140 socijalnih i preko 70 sudskih.
“Prema svima se odnosimo na isti način, međutim ti pacijenti ponekad zahtijevaju posebno obezbjeđenje, dodatnu brigu, na odjeljenju mi imamo 20 kreveta na tom odjeljenju, gdje su ti najsloženiji slučaju”, kazao je Dragan Čabarkapa, direktor Bolnice za psihijatriju u Dobroti.
“Vi vidite da bolnica nema, naše odeljenje, ni obezbjeđenje, bolnica nema ni ogradu, ništa, znači može da pozove, da zove dilera, da zove druga, nekad i supruga, nekad čak smo imali primjeri majka da donese drogu na odjeljenje, znači mi smo odmah ugrozili, ne samo zdravlje tog pacijenta, nego zdravlje i drugih pacijenata koji hoće da se liječe”, navela je Marina Roganović, načelnica Odjeljenja za bolesti zavisnosti.
Prema svjetskim zdravstvenim trendovima problem socijalnih pacijenata rješava se stvaranja uslova za liječenje u kućnim uslovima, uz pomoć socijalnih službi i dispanzera za mentalno zdravlje, a prijeko potrebna ustanova za sudske pacijente trebalo bi pri ZIKS-u da bude izgrađena za tri godine.
Nevenka Macan, TVCG
Коментари0
Остави коментар