Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Objavio: B.V.

15. 08. 2017. 12:10 >> 11:42
2

ULJAREVIĆ O MAMULI

Turistički kompleks ne liječi ožiljke

Mamula nije samo ostrvce i fascinantna tvrđava koja prkosi vremenu, već važan dio crnogorske istorije i tragedija čije ožiljke ne nose samo žrtve, već generacije njihovih porodica, poručila je izvršna direktora Centra za građansko obrazovanje (CGO), Daliborka Uljarević.

Ona je, kako su saopštili iz CGO, učestvovala je sinoć na panelu u okviru Sajma istinitih priča (True Stories Market) na Sarajevo film festivalu (SFF) gdje je predstavila priču o logoru Mamula kao materijalu za buduća filmska ostvarenja, čime je nastavljena uspješna saradnja CGO-a, Festival filma o ljudskim pravima UBRZAJ i prestižnog SFF koji je ove godine organizovan po dvadeset treći put.

"Sajam istinitih priča organizovan po drugi put, dio je projekta Suočavanje sa prošlošću kojim SFF nastoji pružiti platformu za osvijetljavanje posljedica ratova na prostorima bivše Jugoslavije i približavanja ove često potisnute tematike široj publici posredstvom filma. Na ovaj način se teži unaprijeđenju svijesti, dijaloga i ali znanja o ovim važnim temama, a ovaj program je već vidio konkretne rezultate u obliku gotovih filmova od kojih neki već osvajaju značajna prikazivanja i nagrade", navodi se u saopštenju.

U pitanju su, kako se dodaje, filmovi Dubina 2, autora Ognjena Glavonjića, srpsko-francuske produkcije i Nesmirni snovi, autora Murisa Beglerovića u produkciji Al Jazeera Balkans koji je premijerno prikazan na ovogodšnjem izdanju SFF, a koji su potekli sa Sajma istinitih priča.

"Mamula nije samo ostrvce, nije samo fascinantna tvrđava koja prkosi vremenu i njegovim vjetrovima, to je važan dio crnogorske istorije i individualnih ljudskih trauma i tragedija čije ožiljke nose ne samo žrtve, nego i porodice žrtava kroz generacije i ta priča treba da se ispriča. A nju neće ispričati planirani eksluzivni turistički kompleks koji uskoro počinje da se gradi. Naprotiv, on će je zatvoriti a ožiljci će ostatI", navela je Uljarević.

Sajam istinitih priča predstavlja jedinstveni događaj koji povezuje filmske stvaraoce s organizacijama iz regiona koje istražuju i dokumentuju ratove sa prostora Jugoslavije. Devet priča je, nakon opsežne i stroge selekcije, premijerno danas prezentovano pred oko 100 filmskih stvaraoca i producenata, a jedina priča iz Crne Gore je priča o logoru Mamula koju je CGO predstavio.

"Nakon panel diskusije je uslijedio sastanak između filmskih stvaralaca i predstavnika organizacija koji su predstavile potencijalne filmske predložke kako bi se razmotrile mogućnosti daljeg djelovanja i saradnje. Pored CGO-a na ovom događaju svoje priče predstavile su i: Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), Fond za humanitarno pravo (FHP), Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, NVO “Medica” iz Zenice i Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije iz Bosne i Hercegovine", dodaje se u saopštenju.

Projekat Suočavanje sa prošlošću podržan je od strane Fondacije Robert Boh, a realizovan je u saradnji sa regionalnim informativnim kanalom Al Jazeera Balkans. Projekat se odvija unutar Takmičarskog programa – dokumentarni film i Sajam istinitih priča u okviru CineLink dana filmske industrije.

Пратите нас на

Коментари2

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније