- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
14. 06. 2017.
16:17 >> 15:50
POREZ NA NEPOKRETNOSTI
Izmjene zakona u skupštinskoj proceduri
Predlogom izmjene zakona o porezu na nepokretnosti, koji je u skupštinskoj proceduri, korisnici nepokretnosti u državnoj svojini trebalo bi da budu oslobođeni te poreske obaveze.
"S obzirom na to da korisnici nepokretnosti po osnovu dugoročnog zakupa imaju obavezu plaćanja zakupnine, ne postoji opravdanje i za uvođenje poreske obaveze po tom osnovu", navodi se u obrazloženju.
Važeće zakonsko rješenje predstavlja značajno finansijsko opterećenje i biznis barijeru za investitora, s obzirom na to da se kroz taj vid oporezivanja neopravdano povećavaju poslovni rashodi, prije svega jer sam zakupac nije vlasnik zemljišta i po tom osnovu nije cjelishodno da bude oporezovan.
Posljednjim izmjenama Zakona o porezu na nepokretnosti, koje se primjenjuju od 1. januara prošle godine, proširena je lista poreskih obveznika. Tako se, između ostalog, poreskim obveznikom smatra i korisnik nepokretnosti u državnoj svojini koji je u katastru nepokretnosti upisan kao nosilac prava korišćenja nepokretnosti po osnovu dugoročnog zakupa.
Predloženim zakonskim rješenjem nije potrebno realizovati uaglašavanje sa evropskim zakonodavstvom i međunarodnim konvencijama. Takođe, za sprovođenje ovog zakona nije potrebno obezbjeđivati dodatna sredstva iz budžeta.
Zakonom o porezu na nepokretnosti čija su osnovna rješenja u primjeni od 1. januara 2003. godine, uređeni su osnovni elementi poreza na nepokretnosti. Prihodi po ovom osnovu u cjelosti pripadaju lokalnoj samoupravi, koja taj porez uvodi svojim aktom, propisuje stopu u granicama utvrđenim zakonom i stara se o njenoj naplati i kontroli naplate, čime je obezbijeđen visok stepen fiskalne decentralizacije.
Коментари0
Остави коментар