Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Mina, Objavio: B.V. ]

10. 04. 2017. 17:09 >> 16:43

PROŠLE GODINE

Potvrđeno 97 % optužnica

U postupku sudske kontrole optužnica iz nadležnosti državnog tužilaštva, potvrđene su optužnice protiv 813 osoba, odnosno 97,37 odsto, pokazao je Izvještaj o radu Tužilačkog savjeta i Državnog tužilaštva za 2016. godinu.

Navodi se da su u prethodnoj godini podnijeti optužni predlozi protiv 2.702 lica.

“U 99,04 odsto ovih akata sud nije utvrdio da postoje nedostaci i potreba za bolje razjašnjenje stanja stvari u predmetu”, kaže se u Izvještaju.

Kako se ističe, u slučaju osnovnih i viših državnih tužilaštava osuđujućom presudom riješeno je 91,27 odsto optuženja, oslobađajućom 6,28 odsto, dok je odbijajućom presudom riješeno 2,43 odsto optuženja.

Tužilačka istraga trajala je u prosjeku četiri mjeseca i 21 dan.

Ivještaj pokazuje da je prošle godine povećan broj krivičnih predmeta koji su riješeni sporazumom o priznanju krivice i odloženim krivičnim gonjenjem.

“Ovim alternativnim načinima rješavanja krivičnih predmeta postiže se veća efikasnost, ekonomičnost i ubrzava sudski postupak, a istovremeno smanjuju troškovi postupaka, pri čemu se strogo vodi računa da se ne ugroze interesi zakonitosti i pravičnosti”, piše u Izvještaju.

U dokumentu se pojašnjava da se institut odloženog krivičnog gonjenja primjenjuje za krivična djela za koja je propisana novčana kazna ili kazna zatvora do pet godina, dok se sporazum o priznanju krivice može zaključiti za sva krivična djela za koja se goni po službenoj dužnosti, nezavisno od zaprijećene kazne, osim za krivična djela terorizma i ratnih zločina.

“U krivičnim predmetima u kojima su zaključeni sporazumi o priznanju krivice za najteža krivična djela korupcije i organizovanog kriminala, paralelno se vode finansijske istrage, tako da sporazum o priznanju krivice ne limitira finansijske istrage”, navodi se u Izvještaju.

Pojašnjava se da se razlika između ta dva oblika alternativnog pristupa u rješavanju predmeta, osim u pogledu propisane kazne, sadrži i u tome da se u slučaju odloženog krivičnog gonjenja predmet rješava odlukom državnog tužioca, dok kod sporazuma o priznanju krivice, konačnu odluku donosi nadležni sud.

“Sporazumom o priznanju krivice riješeni su predmeti protiv 167 učinilaca krivičnih djela, u osnovnim i višim državnim tužilaštvima 139 sporazuma, a u Specijalnom državnom tužilaštvu 28 sporazuma”, precizira se u Izvještaju.

Navodi se da su primjenom instituta odloženog krivičnog gonjenja državni tužioci prošle godine riješili predmete protiv 591 učinioca.

U Izvještaju se navodi da je prošle godine Komisija za etički kodeks razmatrala dva predmeta.

"U jednom predmetu Komisija je utvrdila da ponašanje državnog tužioca nije bilo u skladu sa Etičkim kodeksom državnih tužilaca, dok je u drugom predmetu utvrđeno da državni tužioci svojim ponašanjem nijesu povrijedili načela i pravila Kodeksa", precizira se u dokumentu.

Kako se poručuje, Komisija za etički kodeks preduzimaće kontinuirane aktivnosti kako bi se podigla svijest građana u pogledu povreda Kodeksa tužilačke etike.

"Cilj je da se građanima omogući da prepoznaju postupanje nosilaca tužilačke funkcije, koje je suprotno pravilima etike", kaže se u Izvještaju.

Na web stranici tužilaštva nalazi se kontakt podaci putem kojih se građani mogu obratiti Komisiji ukoliko smatraju da je državni tužilac prekršio etički kodeks. 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније