Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

05. 01. 2017. 08:07 >> 11:14

1.000 ŽENA GODIŠNJE

Iz Škole za trudnice bez straha na porođaj

Oko hiljadu budućih majki godišnje se za porođaj priprema u Školi za trudnice koja radi u sklopu Savjetovališta za reproduktivno zdravlje u Domu zdravlja Podgorica. Sve one imaju isti cilj - da na svijet donesu zdravu bebu, a da im to što bezbolnije i ljepše prođe stara se tim doktora specijalista koji ih pripremaju za rađanje novog života i prve dane roditeljstva.

 

Rađanje bebe je za veliki broj žena najbolniji, ali i najljepši osjećaj koji je priroda mogla da im podari. Dok su se naše bake porađale u kućama, savremene majke, koje žive u eri interneta, ne prepuštaju ništa slučaju. Ipak u obilju informacija koje nam se nude, veoma je važno naći prave, a niko nas bolje ne može informisati od zdravstvenih radnika. Zato u Podgorici već sedam godina postoji Škola za trudnice koja je mnoge buduće majke poslala u pordilište zdrave i spremne za najveličanstveniji trenutak u njihovim životima.

Prva osoba koja trudnice dočekuje u Savjetovalištu je medicinska sestra Dajana Zlatičanin. Ona buduće majke uči kako da bez straha zakorače u porođajnu salu i kao prave junakinje donesu na svijet svoje bebe.

“Mi ovdje prvenstveno vodimo brigu o zdravlju trudnice, mjerimo tjelesnu težinu, visinu, pritisak, nivo šećera u krvi, jer vodeći brigu o trudnicama, vodimo brigu i o budućim naraštajima. Učimo ih kako da znaju da je počeo porođaj, šta su to kontrakcije, kada da krenu u porodilište, šta da ponesu od dokumentacije, a šta im je potrebno za ličnu higijenu i za bebu. Kad trudnica prođe ovaj program, ona sa puno više samopouzdanja odlazi na porođaj, svjesna da je upoznata s porođajnim fazama, aktivna, u dobroj fizičkoj formi“, kaže za Portal RTCG medicinska sestra Dajana Zlatičanin.

Da bi trudnica mogla da se uključi u program Škole potrebno je da se javi svom izabranom ginekologu. On joj daje saglasnost i preporuku koje aktivnosti može da pohađa. Počinje se od sedmog mjeseca trudnoće. Predavanja i vježbe su jednom sedmično u sedmom i osmom, a u devetom mjesecu dva puta do deset dana pred sami termin porođaja.

„Program se odvija po principu radionica. Zainteresovani roditelji mogu slušati predavanja ginekologa, pedijatra i psihologa jednom sedmično u trajanju od dva sata. U grupama na predavanjima je od desetak do dvadeset trudnica. Praktični dio podrazumijeva kondicione vježbe, lagane vježbe koje pomažu da trudnica ostane u dobroj formi, da osnaži grupe mišića koji su najaktivniji tokom porođaja. Tokom vježbi učimo ih tehnikama pravilnog disanja kako bi  znale sve porođajne faze da isprate adekvatnom tehnikom. To im pomaže da u trenutku kada bolovi počnu, porodilje znaju na koji način da sebi i bebi obezbijede dovoljne količine kiseonika. Ono što učimo svaku buduću majku je kako da sarađuje na porođaju sa babicom i doktorom. Važno je da prati faze, da zna šta slijedi nakon toga, da misli na bebu i ne dozvoli da je strah savlada“, kaže Zlatičanin.

Program Škole za trudnice nije predviđen samo za one koje očekuju prvo dijete, pohađaju ga i majke koje čekaju drugo, treće, a poželjna je i podrška partnera.

„Ulaskom u trudnoću ženama se nameće bezbroj pitanja od toga kako da se hrane, kako da se odijevaju, do banalnih pitanja, smiju li da se farbaju, lakiraju nokte, šta da očekuju u kojem mjesecu trudnoće. Sva pitaja na koja ne mogu da dobiju odgovor od svog ginekologa,  imaju priliku da saznaju na našim radionicama. Od ginekologa mogu saznati sve o porođaju carskim rezom, o epiduralu, kako da se njeguju nakon određene vrste porođaja.Poslije obuke u Školi, porođaj za buduću majku nije nepoznanica, što znači da sa manje straha, manje je i bola, a uz bolju pripremu, bolji je i ishod porođaja“, kaže sestra Zlatičanin.

U okviru Savjetovališta za reproduktivno zdravlje odvijaju se i radionice škole roditeljstva.

„Škola roditeljstva koju vodi pedijatar pruža mogućnost majkama da se upoznaju sa svim aktivnostima koje ih očekuju kada napuste porodilište. Kako da brinu o bebi, kako da je kupaju, presvlače, kako da njeguju kožu bebe. Dobijaju savjete o dojenju koje je najbitnije za njihovo dijete.  Roditelji mogu dobiti sve odgovore na pitanja o vakcinaciji, o prvom izlasku u šetnju s bebom,  šta ih očekuje prvi put kad odu na posao, a bebe u vrtić“, objašnjava ona i dodaje da na radionicama sa psihologom trudnice se upoznaju sa svim psihološkim aspektima trudnoće, porođaja i roditeljstva.

Uprkos tome što sve buduće majke mogu besplatno dobiti savjete u Školi za trudnice, Dajana Zlatičanin kaže da bi bilo poželjno da se više njih interesuje za ovaj vid pripreme.

 

„Iako je iz dana u dan sve veće interesovanje za školu za trudnice, mi nijesmo zadovoljni odzivom,  očekujemo da se puno veći broj trudnica javi. Ovdje se one druže, stiču prijateljstva, razmjenjuju iskustva. Često nam dolaze višerotke koje prenose svoj doživljaj porođaja i trudnoće, a to prvorotkama puno znači“, kaže ona.

Srećna je zato što veliki broj njih nakon porođaja barem porukom prenese svoje iskustvo.

„U najvećem broju povratne informacije su da je porođaj dobro prošao, često da ih je ekipa pohvalila jer su sarađivale, što opet ne znači da se ne dešava da je porodilja totalno zbunjena, da zaboravi sve što smo učili, da je savlada strah i bol, što ne bi trebalo da u tom trenutku dozvoli sebi. To je momenat kada treba da bude svjesna da na svijet donosi jedno zdravo biće za čiji je život odgovorna. Zato vježbama relaksacije učimo buduće majke da štede snagu i kontrolišu unos kiseonika. Kada trudnica to uspije da sprovede, dobar ishod porođaja je garantovan“, kaže Zlatičanin.

Jedna od majki koja je pohađala program Škole za trudnice, Bojana, kaže da su joj savjeti mnogo pomogli na dan porođaja, ali i u prvim danima nakon toga. 

„Prvo moram da kažem da u devetom mjesecu kada vam je otežano kretanje i osjećate bolove u nogama, što je karakteristično za trudnice, vježbe su mi mnogo pomagale, a razgovori uz opuštajuću muziku su me punili pozitivnom energijom. Od doktora Milovana Jovanovića sam naučila mnoge stvari koje su mi pomogle na samom porođaju, a naučio nas je i kako da olakšamo bolove i budemo spremnije za dojenje nakon toga. Mislim da svaka odgovorna majka, treba da prođe kroz taj program.“

I Irina nosi samo pozitivno utiske.

 

„S obzirom na to da mi je bila prva trudnoca, nijesam znala gdje da pođem ukoliko mi krenu bolovi, kao ni to kako se odvija cijeli tok. Nakon nekoliko  časova, bila sam mnogo rasterećenija, jer sam znala šta me čeka I porođaj sam dozivjela kao nesto prelijepo. Tehnika disanja koju smo tamo učili mi je mnogo olakšala, sjetila sam se svakog savjeta koji smo dobili. Topla preporuka svim buducim mamama.“

Savjetovalište se nalazi u Bulevaru Ivana Crnojevića u Domu zdravlja Centar, stari objekat vojnog Doma zdravlja.

Sve informacije mogu dobiti preko Call centra ili direktno na broj Savjetovališta (19816, 020 481-966) od 13-15 sati. 

„Dakle sve trudnice i porodilje koje imaju potrebu da razgovaraju sa prihilogom, pedijatrom, ginekologom, mogu se javiti i sve je naravno besplatno. Dobija se edukativni materijal, CD o dojenju“, zaključuje Dajana Zlatičanin.

Maša Mališić Ljumović

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније