Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Objavila: M.M.Lj. [ PR Centar ]

26. 10. 2016. 13:58 >> 13:36

PROJEKAT

Mladi ruše predrasude o Romima

Oko 300 mladih iz Podgorice, Nikšića i Herceg Novog učestvovaće u debatama i forum teatrima koji imaju za cilj rušenje predrasuda prema romskoj populaciji, saopšteno je danas na predstavljanju projekta „Pobjedi svoju predrasudu“.

 

Projektna asistentkinja NVO Mladi Romi, Irena Marunović, kazala je da će se kroz ovaj projekat, od septembra ove godine do maja naredne godine, sprovoditi dvije vrste aktivnosti u srednjim školama i na državnom i privatnim univerzitetima.

„Naše procjene su da ćemo targetirati oko 300 mladih ljudi iz Podgorice, Nikšića i Herceg Novog, starosti od 15 do 25 godina, na koje je potrebno uticati kako bi na vrijeme srušili predrasude koje postoje prema pripadnicima romske populacije“, rekla je Marunović u PR Centru.

Prema njenim riječima, planiraju da u aktivnostima targeitaju minimum po 50 učenika po jednoj školi i 50 studenata po fakultetu.

„Predviđeno je da budu održane tri debate na fakultetima i tri forum teatra u srednjim školama. S obzirom da će se aktivnosti odvijati na tri fakultetske jedinice, to ne znači da će debateri moći da učestvuju samo sa tih fakuleta, već će učesnici moći da budu svi zainteresovani“, pojasnila je Marunović.

Projektom je, kako je navela, planiran i ulični performans povodom Svjetskog dana Roma.

Šef Odijeljenja za medije i kulturu Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, Mark T. Weinberg, rekao je da je to diplomatsko predstavništvo podijelilio više od 250 hiljada dolara različitim organizacijama putem Programa malih grantova Komisije za demokratiju.

Predstavnik debatnog kluba Fakulteta političkih nauka „Agora“, Andrej Šepelj, kazao je da debate i forum teatar, koje će sprovoditi tokom projekta „napadaju“ različite vrste predrasuda.

„Ključno je ući u problem, promjeniti stavove mladih ili potvrditi u slučaju da su pozitivni. Kad je u pitanju debata, koristićemo parlamentarnu debatu, gdje će sa jedne strane biti ekipa od dvoje ljudi, sa druge strane opozicija od dvoje ljudi“, naveo je Šepelj.

On je pojasnio da će debata trajati od 35 do 40 minuta, nakon čega će biti uključena publika, koja će, kako je naveo, imati priliku da se izjasni o argujmentima koje debateri nisu dotakli, ili da kažu šta ih je zaintrigiralo ili zasmetalo tokom debate.

„Forum teatar je disciplina prilaska društvenim problemima koja se sve više koristi u svijetu. Osam do devet glumaca koji ne moraju biti profesionalni pripremaju mini predstavu od deset do 15 minuta koju glume pred publikom. Nakon prvog igranja, publika ima mogućnost da izađe na scenu i promjeni likove tokom predstave“, kazao je Jaha.

Izvršni direktor NVO Mladi Romi, Samir Jaha je, govoreći o ostalim projektima koje sprovodi ta organizacija uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kazao da je izuzetno važan projekat „Jačanje javnog aktivizma Roma – ujedinjeni možemo više“.

Dodatna komponenta projekta se, kako je naveo, odnosi na sindikalni aktivizam.

„Kroz projekat želimo da, pripadnicima romske zajednice, koji rade u Komunalnom preduzeću, zaštitimo prava u većoj mjeri, kroz obezbjeđivanje pravne pomoći i njihovo direktno uključivanje u sindikate“, kazao je Jaha.

On je rekao da su već ostvarili pozitivne rezultate u toj oblasti , navodeći da su u Herceg Novom sindikat, u kojem su uspjeli da okupe osim pripadnika romske zajednice i pripadnike većinske zajednice.

„Takođe smo, u saradnji sa našim partnerima u Nikšiću osnovali jedan sindikat, koji je okupio više od 100 radnika. U okviru projekta, imamo još šest opština koje su uključene, i u kojima namjeravamo da osnujemo sindikate“, istakao je Jaha.

Projekat sprovodi nevladina organizacija (NVO) Mladi Romi u saradnji sa debatnim klubom Fakulteta političkih nauka ,,Agora”, a podržava ga Ambasada Sjedinjenih Američkih Država kroz Program malih grantova Komisije za demokratiju.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније