29. 05. 2015. 23:08 >> 00:47

TURNIR U "MORAČI"

Crnogorske košarkašice startovale pobjedom

Ženska košarkaška reprezentacija Crne Gore ostvarila je pobjedu na startu međunarodnog turnira u Podgorici. Trijumf u prvom kolu ostvarile su i košarkašice Hrvatske.

Crna Gora i Hrvatska ostvarili su pobjede prvog dana međunarodnog turnira za košarkašice koji se igra u Podgorici u sklopu priprema za Evropsko prvenstvo u Rumuniji i Mađarskoj, koje je na programu od 11. do 28. juna.

Izabranice Momira Milatovića savladale su Bosnu i Hercegovinu 89:65 (21:15, 30:24, 22:14, 16:12), dok je Hrvatska u premijernom meču bila bolja od Mađarske73:67 (16:23, 25:8, 8:14, 24:22). Naša reprezentacija vodila je tokom svih 40 minuta, selektor Milatović dao je priliku svim igračicama osim Marini Vučetić, a u strijelce se nije upisala samo Jelena Vučetić. Crna Gora drugog dana turnira, u subotu (18 sati) će igrati protiv Mađarske, a od 20.30 sati snage će odmjeriti Hrvatska i Bosna i Hercegovina.

Tri igračice imale su dvocifren učinak u pobjedi protiv Bosne i Hercegovine – Jelena Dubljević je postigla 13, dok su Iva Perovanović i Anđelika Robinson meč završile sa po 12.

U poraženoj selekciji istakla se Irena Vrančić koja je meč završila sa 14 poena.

Naša reprezentacija utakmicu je počela u sastavu Škerović, Pašić, Dubljević, Bjelica i Perovanović i sjajno krenula jer je nakon trojke Bjelice vodila 9:2 u 3. minutu. ''Crvene'' su prvi put do dvocifrene prednosti stigle u 8. minutu, nakon što je Jovanović pogodila za 19:9, a Dubljević je potom uvećala na 21:10. Nakon prve dionice bilo je 21:15.

Bosna i Hercegovina je nakon trojke Vrančić smanjila zaostatak na samo poen (26:25) u 13. minutu, ali je uslijedila serija od šest vezanih poena izabranica Momira Milatovića koje su u 14. minutu vodile 32:25, nakon što je pogodila Perovanović. Novu seriju, ovog puta od sedam vezanih poena, naša selekcija napravila je u finišu druge četvrtine, pa je nakon dvojke i pogođenog bacanja Dubljevića, na semaforu pisalo 49:36 u 19. minutu. Na velikom odmoru bilo je 51:39.

Sjajno su Jelena Škerović i saigračice otvorile treću dionicu, postigle su šest vezanih poena i stekle 18 poena prednosti (57:39) u 24. minutu. Visoku prednost ''crvene'' su održavale do kraja tog perioda igre, u 27. minutu bilo je 63:44 nakon što je Raković podila iz kontre, u 29. je bilo 69:49 nakon poena Perovanović, a najveća prednost bila je nakon što je Jovanović pogodila dva slobodna bacanja za 71:50. Uoči posljednjih deset minuta rezultat je bio 73:53.

Nakon što su pogodile Bjelica i Škerović, na semaforu je u 34. minutu pisalo 79:57, koliko je bilo i 48 sekundi prije kraja kada je kontru dvojkom završila Pašić. Ista igračica je pogodila iz nove kontre, 30 sekundi prije kraja za 89:65, što je bio i konačan rezultat meča.

Hrvatska je ostvarila pobjedu u premijernom meču turnira u Podgorici – izabranice Braslava Turića slavile su protiv Mađarske 73:67 (16:23, 25:8, 8:14, 24:22).

Hrvatska je sjajno otvorila utakmicu i vodila je 9:0 u 2. minutu, ali je Mađarska nakon tajm-auta koji je zatražio selektor Stefan Svitek zaigrala puno bolje i napravile seriju 17:2, pa je u 8. minutu imala šest poena prednosti – 17:11. Nakon prve dionice, Mađarska je vodila 21:16.

Hrvatska je nakon trojke Ivanković, u 19. minutu vodila 39:27, a na veliki odmor otišla je sa prednošću 41:31.

U posljednjih deset minuta izabranice Braslava Turića ušle su sa četiri poena prednosti (49:45), a utakmicu su prelomile sredinom tog perioda igre, kada su nakon poena Mazić koja je zaključila seriju 14:2, stekle dvocifrenu prednost (63:56).

Jelena Ivezić sa 17 bila je najefikasnija u pobjedničkoj selekciji, dok je u poraženom timu najbolja bila Ana Vajda, koja je pored 21 poena, imala i osam skokova.