22. 02. 2019. 19:55   >>  20:19 17

BLISTAO NIDAM

Veliki preokret Crne Gore u Kijevu

Muška košarkaška reprezentacija Crne Gore pobijedila je Ukrajinu u Kijevu 76:74, u utakmici druge runde kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. "Crveni" su , nakon očajnog početka utakmice i velike prednosti domaćina, u nastavku uspjeli da preokrenu i zabilježe važnu pobjedu.

Crnogorska selekcija dobila je i prvi međusobni duel u Nikšiću (90:84), a sedmim trijumfom napravila je veliki korak ka istorijskom plasmanu na Svjetsko prvenstvo.

Meč odluke za plasman na Mundobasket Crna Gora igra u ponedjeljak protiv Letonije u Podgorici.

Crna Gora je izgubila prvu četvrtinu rezultatom 34:17, da bi nakon 20 minuta igre imala minus 14 (40:26).

U nastavku je na scenu stupio Derek Nidam, koji je u tom dijelu igre ubacio čak 23 poena.

"Crveni" su serijom 12:0 sredinom posljednje četvrtine poveli sa 65:57, ali nije moglo bez drame.

Mišula sa dvije trojke, te Borbov vratili su stvari u egal. Međutim, Nidam i Dubljević donijeli su pet poena viška 74:69, da bi

Ukrajina  novom trojkom Mišule prišla na 74:72. Ipak, Crna Gora u penal završnici sačuvala pobjedu.

Derik Nidam je meč završio sa 26 poena, dok je Bojan Dubljević ubacio 11 poena.

U ukrajinskoj selekciji najbolji je bio Vjačeslav Bobrov sa 19, dok je Oleksander Mišula ubacio 16 koševa.

Tok meča:

4. četvrtina

Nidam za minus tri 56:53, osam minuta do kraja meča. Trojka Nidama za izjednačenje 56:56, njegov 18. poen. Namjerna lična domaćih. Todorovićje dao bacanje, a potom je Aleksa popović pogodio pod faulom. Dao je i dodatno, Crna Gora vodi 60:56.

Trojka fenomenalnog Nidama za 63:56. Nidam je dao dva bacanja 65:57. Trojka Mišule 65:60. Još jedna trojka Mišule , domaćin je prišao na 65:63, 4.56 do kraja meča. Kravcov je bio polovičan sa linije penala 65:64.

Bobrov za izjednačenje 67:67. Todorović polovičan sa linije penala 68:67. Petrov za vođstvo 69:68. Trojka Nidama 71:69. Trojka Dubljevića u posljednjim sekundama napada 74:69, 45 sekundi do kraja. Trojak Mišule za minus dva 74:72, 28 sekudni do kraja.

Sead Šehović je dao jedno od dva bacanja, ali je nakon toga Dubljević fauliran. Promašio je oba,kaznila je to Ukrajina 75:74. Sead Šehović je dao jedno od dva bacanja, a domaći potom nijesu iskoristili posljednji napad...

3. četvrtina

Nidam sa poludistance, uzvraća Bliznjuk trojkom 43:28. Nidam nakon prodora 43:30. Trojka Suada Šehovića za minus 12, na drugoj strani iz reketa pogađa Bobrov. Još jedna trojka Suada Šehovića 47:36. Bobrov je pogodio pod faulom, potomje iskoristio dodatno bacnaje 50:36.

Četiri vezana poena "crvenih" 50:40. Todrović nakon ofanzivnog skoka za minus devet 51:42, 4.07 do kraja dionice. Nidam nakon prodora 51:47. Opet Nidam nakon prodora 52:49, 2.07 do kraja dionice. Aleksa Popović za minus jedan 52:51. Lipovij nakon kontranapada za 56:51 u posljednjim sekundama treće dionice.

2. četvrtina

Dva penala dao je Dubljević, uzvraća Bobrov zakucacanjem 36:19, četiri minuta igre. Nakon sedam minuta igre "crveni" postižu koš iz igre 38:22. Trojka Dubljevića za minus 13 (38:25). Kraj prvog dijela , Ukrajina vodi 40:26.

1. četvrtina

Prve poene na meču postigao je domaćin sa linije slobodnih bacanja. Na drugoj strani, Suad Šehović je ubacio jedno od tri penala 2:1. Serija Ukrajine 5:0 za 9:2. Zakucava Bobrov za 11:2. Aleksa Popović prekida seriju domaćih 11:4, tri i po minuta igre.

Druga trojka domaćih za plus deset 14:4. Trojka Mišule, Ukrajina na ubjedljvih 17:6, sredina uvodne dionice. Sada je trojku postigao Lipovij , plusa 12 (20:8). Mišula opet pogađa trojku 25:10, tri minuta do kraja četvrtine. Plus 19 za domaćina 29:10. Trojka Nidama, potom je napravio treću ličnu grešku.

Todrović je pogodio pod faulom, ali nije dao dodatno, a na drugoj strani trojka Lukašova 34:15. Kraj prve dionice, domaćin vodi 34:17.