10. 09. 2016. 19:42 >> 20:59
1

RUTINSKA POBJEDA

Košarkaši ubjedljivi i u Slovačkoj

Muška seniorska košarkaška reprezentacija Crne Gore pobijedila je večeras u Nitri selekciju Slovačke 99:62 (22:14, 25:17, 35:14 i 17:17), u utakmici četvrtog kola F grupe kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

U duelu protiv Slovačke, selektor Tanjević nije mogao da računa na plejmejkera Nikolu Ivanovića i krilnog centra Marka Todorovića koji su dobili poštedu kako bi sanirali povrede. Svi raspoloživi igrači dobili su priliku na gostovanju u Nitri, a u strijelce se nije upisao samo centar Ivan Maraš.

Nikola Vučević je bio najefikasniji sa 17 poena, a imao je i pet skokova, Derek Nidam je postigao 13, Vladimir Mihailović je upisao 12, koliko i Danilo Nikolić koji je pogodio četiri trojke iz isto toliko pokušaja. Dvocifren učinak imao je i Vladimir Dašić sa 10 poena.

U poraženoj selekciji najbolji je bio Nenad Milošević sa 15 poena i pet skokova, dok su Ričard Korner i Mihal Batka upisali po 13.

"Crveni" su od starta krenuli maksimalno pa su već u 6. minutu nakon trojke Nidama imali sedam poena prednosti (11:4), a do dvocifrene prednosti prvi put stigli su u 7. minutu kada je Vučević pogodio za 17:7. Dašić je donio "plus 12" (19:7) u 7. minutu, a ista prednost bila je i nakon trojke Vučevića (22:10) u 8. minutu. Nakon prve dionice bilo je 22:14, uz devet poena Vučevića koji je bio bez promašaja iz četiri pokušaja.

Na početku druge dionice u petorci su bili Pavlićević, Vranješ, Radončić, Dašić i Dubljević, a "crveni" su nakon dva realizovana bacanja Pavlićevića vodili 27:16 u 12. minutu. Nakon vezanih trojki Nikolića i poena iz kontre Popovića između tih pogodaka novog igrača Bilbaoa, na semaforu je u 18. minutu pisalo 43:24. Nakon prvih 20 minuta prednost je iznosila 16 poena (47:31), nakon što je Nikolić pogodio treću trojku iz isto toliko pokušaja.

U trećoj četvrtini, "crveni" su jednostavno dominirali o čemu svjedoči podatak da su postigli čak 35 poena. Slovačka je bolje krenula i postigla šest vezanih poena za "minus 10" (47:37), ali je uslijedila serija serija 11:0 (šest poena Mihailović) za vođstvo 58:37 u 25. minutu. Nakon nove serije od 13:0 (trojke Đurišić i Vučević) u 27. minutu bilo je 71:39, a u finišu su se razigrali i Vranješ i Nidam, pa je bilo i "plus 40" (83:43) u posljednjem minutu tog perioda. Uoči posljednjih 10 minuta bilo je 82:45.

Prednost je bila rekordna nakon što je Nidam pogodio trojku na početku posljednjeg perioda za "plus 41" (86:45), a do kraja meča postavljalo se jedino pitanje razlike sa kojom će "crveni" upisati četvrtu pobjedu u kvalifikacijama.

Reprezentacija se u nedjelju preko Beča vraća u Crnu Goru, a dolazak na podgorički aerodrom planiran je za 11 sati i 45 minuta.

Crnogorska selekcija tim trijumfom, četvrtim u grupi, praktično je dva kola prije kraja kvalifikacija obezbijedila plasman na šampionat.

Izabranici selektora Bogdana Tanjevića dobili su i prvi međusobni duel u Podgorici (97:65), a u dosadašnjem dijelu takmičenja slavili su i protiv Albanije u Tirani (86:47) i Gruzije u Tbilisiju (76:74).

Slovačka je doživjela treći poraz, a jedini trijumf upisala je protiv Albanije (69:60).

Naša selekcija kvalifikacije će nastaviti u srijedu u Baru duelom sa Albanijom.

U drugom meču naše grupe, Gruzija je savladala u gostima Albainiju sa 84:64 (20:19, 17:16, 20:15, 28:13).