29. 08. 2013. 22:56 >> 01:08

LE(PLEJ OF)

Čudo Rijeke i Sent Galena, ubjedljiva Sevilja

Rijeka i Sent Galen napravili su najveća iznenađenja u plej ofu Lige Evrope. Tim sa Kantride je izbacio Štutgart, a švajcarski predstavnik Spartaka iz Moskve. Ispali su i Udineze, Sent Etjen, Nica, Fejnord...

Rijeka  je golom u nadoknadi vremena izbacila veliki Štutgart i po prvi put u istoriji igraće u grupnom takmičenju Lige Evrope.

Junak hrvatskog tima bio je Mujanović koji je u četvrtom minutu sudijeske nadoknade savladao Ulrajha i izjednačio na 2:2 i u ukupnom skoru donio svom timu gol prednosti 4:3.

Igrači Sent Galena pobrinuli su se za prvo iznenađenje u revanš mečevima, pobijedivši na gostovanju favorizovanom Spartaku iz Moskve 4:2 (prvi meč 1:1). Domaći su poveli pogotkom Ozbiliza već u prvom minutu meča, ali su Karanović sa dva gola i Rodrigez okrenuli stvari u korist Švajcaraca.  Do kraja Movsisjan jekoliko toliko vratio neizvjesnost, ali se Janjatović potrudio da ponovo vrati dva gola prednosti svom timu i obezbijedi prolaz dalje.

Rubin nije  ništa prepuštio slučaju i poslije pobede u prvom meču od 2:0 nad norveškim Moldeom, pa je u revanš utakmici na svom terenu golovima Prudnikova, Jeremenka i Azumuna potvrdio prolaz dalje.

Dinamo Kijev je sa pet golova napunio mrežu Aktobea i bez problema obezbijedio učešće u Ligi Evrope.  Takođe, Rapid iz Beča i Makabi iz Haife su bez mnogo muke eliminisali svoje protivnike Dilu Gori, odnosno, Astra Đurđu.

Ispao je Udineze i to Libereca. Nakon što su slavili u Udinama 3:1 u prvom meču, Česi su bez problema odbranili tu prednost, remijem na svom terenu 1:1.

Neočekivan plasman u LE ostvario je i danski Esbjerg koji je nakon spektakularnog preokreta za 4:3 na svom terenu, pobijedio Sent Etjen i u Francuskoj sa 1:0.

Bešiktaš je dozvolio sebi luksuz da izgubi u Trumseu (2:1), ali je u Istanbulu stvari doveo u red i sa 2:0 prošao dalje. Turci su Norvežane slomili sa dva gola u tri minuta početkom drugog poluvremena. Strijelci su bili Almeida i Ozjantup.

Nica je savladala Apolon golom Darija Cvitaniča, ali nije uspjela da stigne dva gola minusa iz Grčke.

Partizan je doživio krah na gostovanju Tunu. “Crno-bijeli“ su izgubili sa 3:0 od osmoplasirane ekipe švajcarskog prvenstva i ispali.

Sevilja je još ubjedljivije savladala Slask. Nakon 4:1 u Sevilji, u Vroclavu je tim iz Andaluzije slavio sa 5:0. Pamtiće se evro-gol Rakitića (bomba sa 30 metara). Malo manje ubjedljiv bio je Totenhem koji je salvio sa 3:0 protiv Dinama Tbilisija (dva gola Defoa), dok je Fiorentina izgubila od Grashopersa sa 1:0, ali je prošla dalje.

Utakmica između AZ Alkmara i Atromitosa je prekinuta u 57. minutu zbog požara na stadionu holandskog tima. Grci su poveli golom Papadopulosa četiri minuta prije prekida meča. Duel će se vjerovatno nastaviti u petak, bez prisustva publike.

Fejnord je poveo protiv Kubana, ali su Rusi preokrenuli i lako prošli u grupnu fazu 2:1.