[ Objavio: O.Z. ]

SILNA RUSIJA 14. 06. 2018. 18:52   >>  21:56 10

SILNA RUSIJA

"Petarda" domaćina na startu Mundijala

U Rusiji je danas počelo 21. Svjetsko prvenstvo u fudbalu. Na svečanoj ceremoniji otvaranja šampionata na stadionu Lužnjiki u Moskvi nastupio je svjetski popularni pjevač i veliki fan fudbala Robi Vilijams, kojeg je pratila ruska soprano pjevačica Aida Garifulina. Njima se na terenu pridružio i legendarni brazilski napadač Ronaldo, koji je dva puta bio svjetski prvak 1994. i 2002. U prvoj utakmici Mundijala, koja je počela u 17 sati, domaćin je pobijedio Saudijsku Arabiju 5:0 (2:0).

Rusija - Saudijska Arabija 5:0 (2:0)

(J.Gažinski 12', D. Čerišev 43', A.Džuba 71', D. Čerišev 92', A.Golovin 94')

Na stadionu Lužnjiki Rusija je povela u 12. minutu golom Jurija Gazinskog, a prednost je udvostručio Denis Čerišev u 43. minutu. Treći gol postigao je Artem Dzjuba u 71. minutu, a zatim je svoj drugi gol na utakmici postigao Čerišev, u prvom minutu nadoknade vremena. Konačan rezultat postavio je Aleksandar Golovn u trećem minutu nadoknade vremena.

U drugoj utakmici prvog kola u Grupi A, u petak od 14 časova igraju Egipat i Urugvaj.

Prvi put u istoriji dva najslabija tima sa rang-liste Fifa igrala su na otvaranju Mundijala, Rusija je 70. na listi, a Saudijska Arabija 67.

Obje ekipe su na početku igrale otvoreno, a Rusija je povela u 12. minutu golom Gazinskog. Poslije kornera odbrana Saudijske Arabije se nije dobro snašla, Aleksandar Golovin je centrirao pred gol, gdje je pronašao Gazinskog, koji je neometan loptu zahvatio glavom i poslao je u mrežu.

Domaći tim je poslije gola nastavio da napada, u 17. minutu je mogao da udvostruči prednost, kada je poslije šuta Fedora Smolova lopta visoko krenula ka golu, ali je golman Abdula Al-majuf uspio da je izbije.

U 25. minutu povrijedio se ruski igrač Alan Džagoev i morao je da napusti teren, a zamijenio ga je Denis Čerišev, koji je u 43. minutu udvostručio prednost domaćih, poslije dodavanja Fedora Smolova. Saudijska Arabija je imala nešto veći posjed lopte u prvom poluvremenu, ali to nije uspjela da iskoristi, pošto nijednom nije šutnula u okvir gola.

Drugo poluvrijeme počelo je šansom Semedova, koji je šutirao preko gola, a u 56. minutu Saudijska Arabija je mogla do gola. Reprezentativac Saudijske Arabije oštro je centrirao pred sam gol sa desne strane, ali njegovi saigrači Mohamed al Sahlavi i Tasir al Džasim nijesu uspjeli da je zahvate.

Novu šansu Saudijska Arabija propustila je tri minuta kasnije, kada je Al Faradž glavom poslao loptu preko gola.

Rusija je te promašaje kaznila u 71. minutu, kada je poslije dobre kombinacije ruskih igrača i centaršuta Romana Zobnina, Dzjuba bio najviši u skoku i postigao gol glavom. Poslije njega, u prvom minutu nadoknade vremena gol je postigao Čerišev sa ivice šesnaesterca, a konačan rezultat postavio je Golovin dva minuta kasnije iz slobodnog udarca sa oko 20 metara.

U drugom kolu Grupe A 19. juna, Rusija će igrati protiv Egipta, a Saudijska Arabija dan kasnije protiv Urugvaja.

17:02 Počinje prvi meč na Mundijalu. Domaćin nikada nije izgubio uvodni meč.

17:00 Poslije 10 minuta zabavnog programa, teren je brzo očišćen, pa su na travu stadiona Lužnjiki izašli reprezentativci Rusije i Saudijske Arabije, koji igraju prvi meč na turniru.

16:55 Ruski predsjednik Vladimir Putin i predsjednik FIFA Đani Infantino su se obratili na otvaranju.

Putin je čestitao složnoj fudbalskoj porodici početak najvažnijeg turnira na planeti.

"Ovaj grandiozan događaj se prvi put održava u Rusiji i iskreno se radujemo tome. Kod nas se zaista voli fudbal, to je ljubav na prvi pogled, od prvog zvaničnog meča u Rusiji 1897. godine. Odgovorno smo se spremali i učinili smo sve da bi navijači i sportski stručnjaci mogli da se uključe u veličanstvenu atmosferu ovog praznika fudbala", rekao je Putin.
On je naveo da svi treba da se osjećaju dobrodošli u Rusiji.

"Gdje god da živimo i kakve tradicije da slijedimo, sve nas ujedinjuje ljubav prema fudbalu, svi smo jedan tim. Naš zadatak je da očuvamo tu snagu i jedinstvo za buduća pokolenja. Svima želim uspjeh a navijačima nezaboravne utiske. Dobrodošli u Rusiju", dodao je Putin.

Infantino je pozdravio navijače na ruskom i arapskom i rekao da će za mjesec dana fudbal osvojiti Rsiju, a fudbal iz Rusije cio svijet.

16:53 Tokom nastupa pjevač Robi Vilijams pokazao je srednji prst prema kameri i time šokirao gledaoce širom svijeta.

16:44 Slike sa otvaranja su bile zaista spektakularne.

16.45 Robi i Aida su završili svoj nastup, očekuje se izlazak predsjednika Rusije Vladimira Putina i prvog čovjeka FIFA-e Đanija Infantina.

16.40 Na stadionu se pojavila i legendarni Brazilac Ronaldo, dok su Robi i Aida pjevali baladu "Angels". Ronaldo je izveo na teren dječaka u majici ruske reprezentacije, a na terenu je bila i maskota Svjetskog prvenstva vuk Zabivaka.

16:34 Ruska diva Aida Garifulina "doletjela" je na ptici i oduševila svojim pjevanjem. Na sceni je ponovo i Robi Vilijams i pjeva svoj hit "Feel". Sve je praćeno spektakularnom scenografijom.

16.32 Počeo je spektakl u Moskvi. Na scenu je izašao Robi Vilijams i krenuo sa pesmom "Let Me Entertain You".

16:30 Svečana ceremonija otvaranja 21. Svjetskog prvenstvau Rusiji je počela.

16:19 Poznati su i sastavi sa večerašnji meč.

RUSIJA (4-2-3-1): Akinfejev - Fernandes, Kutepov, Ignaševič, Žirkov - Gazinski, Zobnin - Samedov, Golovin, Džagoev - Smolov

SAUDIJSKA ARABIJA (4-2-3-1) : Al Majuf – Al Buraik, Os. Havsavi, Om. Havsavi, Al Šahrani – Al Faraž, Otajf – Al Šehri, Al Jasim, Al Davsari – Al-Šahlavi

16:09 Saudijski navijači pjesmom doprinose fantastičnoj atmosferi pred otvaranje Mundijala.

16:02 Ruski reprezentativci izašli su na zagrijevanje, gdje su ih aplauzom dočekali navijači koji su već ušli na stadion.

15:50 Bivši golman španske reprezentacije Iker Kasiljas prvi se pojavio na teren "Lužnjikija" i podigrao trofej koji je osvojio 2010. u Južnoj Africi.

15:45 Oko stadiona "Lužnjiki" je fantastična atmosfera, navijači polako pristižu na prvu utakmicu Svjetskog prvenstva.

Na svečanoj ceremoniji otvaranja šampionata će nastupiti svjetski popularni pjevač Robi Vilijams, veliki fan fudbala.

Vilijamsa će na otvaranju pratiti ruska soprano pjevačica Aida Garifulina, "jedan od najmlađih i najhvaljenijih glasova u Rusiji" kao predstavnica zemlje domaćina.

Na samoj svečanosti otvaranja prisustvovaće i bivša fudbalska zvijezda Ronaldo, koji je s Brazilom dva puta bio svjetski prvak 1994. i 2002.

Ovogodišnji Mundijal igraće se u 11 gradova i trajaće do 15. jula, kada je za 17.00 zakazano finale u Moskvi.

Na Mundijalu u Rusiji će se prvi put u istoriji Svetskog prvenstva koristiti video tehnlogija VAR.