Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Kulturna galaksija

11. 04. 2013. 15:00 >> 15:00

U ZETSKOM DOMU

Dokumentarci Krsta Papića

U Kraljevskom pozorištu sjutra u 20 sati, biće prikazana projekcija dokumentarnih filmova Krsta Papića. Obilježiće je nekoliko Papićevih filmova u trajanju od 92 minuta.

Program projekcija:

Halo, München, 1967, 13'

Kad te moja čakija ubode, 1968, 17'  

Čvor,  1969, 12'  

Nek se čuje i naš glas, 1970, 16'

Specijalni vlakovi, 1971, 16'

Mala seoska priredba, 1971, 18' 

Krsto Papić (1933.- 2013.) je bio jedan od predvodnika tzv. hrvatskog autorskog filma, generacije (Babaja, Berković, Vrdoljak, Radić…) koja je u drugoj polovini 1960-ih i početkom 1970-ih već počela odvajanje domaćeg filma od uhodanih kanona bivše socijalističke kinematografije i pripadajućih im tema oblikovala se u zreli umjetnički talas. U tom razdoblju nastaju njegova najznačajnija igrano-filmska djela „Lisice“ (1969) i „Predstava Hamleta u Mrduši Donjoj“ (1973), ali istovremeno jednako značajno, ako ne i značajnije, bilježi uspjehe dokumentarcima „Kad te moja čakija ubode“ (1969), „Čvor“ (1969), „Nek' se čuje i naš glas“ (1971.), „Mala seoska priredba“ (1972.) i drugima, u kojima razgolićuje manje glamurozne strane života u bivšem sistemu. 

U tom razdoblju glavni kvalitet njegova rediteljskog rukopisa je sirovost i oporost, potpuno suprotni prenapregnutosti većine djela bivše hrvatske i jugoslovenske kinematografije u svim njenim razdobljima.

Papić je rođen u Vučedolu, u Crnoj Gori, 7. decembra 1933. godine. U Zagreb je došao na poziv svog bliskog rođaka Veljka Bulajića, kojem je asistirao na filmovima „Vlak bez voznog reda“ i „Uzavreli grad“. Debitovao je kao reditelj omnibusom „Ključ“ (1965.), a prvi samostalni dugometražni projekat bio mu je film „Iluzija“ iz 1967. godine. 

Nakon svog najznačajnijeg autorskog razdoblja napravio je stilski odmak prema filmovima naglašenije žanrovske orijentacije (npr. fantastika u „Izbavitelju“) ili nešto populističnijih tema kao što je bila „Tajna Nikole Tesle“ (1980).

Ali u slučaju ovog potonjeg filma, koji s kritičnijeg stajališta se ne kotira osobito u njegovoj filmografiji, nekoliko je minuta izvrsnog dokumentarnog uvoda bilo sasvim dovoljno da upute na talenat starog majstora koji iz nekog razloga taj dio svoje autorske osobnosti tretira kao fusnotu.Papićeva uloga ponovo je postala vrlo značajna na prelasku iz bivše države u novu. Njegov veliki hit „Život sa stricem“ (1988.), praktično je (uz Schmidtov „Sokol ga nije volio“) ispratio hrvatski film iz jugoslovenske kinematografije, a onda ga tri godine poslije „Pričom iz Hrvatske“ (1991.) uveo u njegovo novo stanište koje za domaći film, ali ni za Papića samog više neće biti ni izdaleka tako plodno. 

Papić, redatelj nevelike filmografije, od svega deset igranih filmova u gotovo 40 godina, posle 1991. snimio je još tri filma: komediju „Kad mrtvi zapjevaju“ (1999), fantastiku „Infekcija“ (2003.) i najnoviji „Cvjetni trg“ (2012), mafijašku dramu koju je prikazao ljetos u Puli, ali skorašnju zagrebačku premijeru i početak distribucije, na žalost, nije dočekao.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније