- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
13. 11. 2019.
10:59 >> 10:57
NAGRADA SVIM UČESNICIMA
Otvoren 41. Crnogorski likovni salon - 13. novembar
Crnogorski likovni salon - 13. novembar, otvoren je sinoć u Crnogorskoj galeriji umjetnosti Miodrag Dado Đurić na Cetinju.
Ovogodišnja nagrada dodijeljena je ravnopravno svim učesnicima čiji su radovi predstavljeni: Dante Buu, Srđa Dragović, Lenka Đorojević i Matej Stupica, Adrijana Gvozdenović, KANA / Ko ako ne arhitekt, Irena Lagator Pejović, Danilo Prnjat i Mirko Radonjić.
Predsjednica Žirija Anastazija Miranović je kazala da oni, angažovanim, lucidno promišljenim radovima, artikulišu savremeni društveni kontekst i poziciju umjetnosti i umjetnika unutar sistema odlučivanja, društveno-političkog i prirodnog ambijenta, uključujući kao kohezionu determinantu svojih umjetničkih realizacija zajedništvo.
"U tom kontekstu i Žiri se odlučio da dodijeli jednu ravnopravnu nagradu svim učesnicima, s obzirom na to da se ni jedan rad kvalitativno nije izdvojio u odnosu na druge", naglasila je Miranović.
Selektorka Salona Natalija Vujošević pojasnila je da su na izložbi predstavljeni umjetnici i umjetnički kolektivi koji se u praksi bave problemima i krizom društva.
"Cilj ove izložbe je i da ukaže i podsjeti na umjetnost čiji fokus nije zabava, tržište ili turizam, već kultura kao korektivna i razvojna uloga društva. Time ovi umjetnici daju doprinos upravo onoj borbi koja se nikada ne može i ne smije završiti, a to je borba za solidarno i slobodno društvo", kazala je Vujošević.
U katalogu koji prati izložbu, u “Malim salonskim razgovorima” ili “Niko nas ništa nije pitao”, mogu se pročitati razgovori između selektorke i autora kroz koje se saznaje nešto više o statusu umjetnika i umjetnosti u našem društvu, otkrivaju se različita mišljenja i stavovi autora o aktuelnim pitanjima koja tretiraju obrazovanje, kulturu i umjetnost, dok selektovani radovi kritički vizuelizuju sadržaje iz neposrednog okruženja autora, komuniciraju sa publikom kroz podsjećanje na probleme koji su zajednički i pozivaju na društvenu odgovornost.
Organizatori salona su Prijestonica Cetinje i Narodni muzej Crne Gore, a njegovu realizaciju podržalo je Ministarstvo kulture Crne Gore.
Crnogorski likovni salon - 13. novembar, organizuje se od 1965. godine, kao manifestacija koja je njegovala tradiciju likovne umjetnosti i prezentovala dostignuća, najprije cetinjskih umjetnika, a kasnije i umjetnika sa prostora bivše Jugoslavije.
Коментари0
Остави коментар