- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
03. 08. 2019.
20:29 >> 20:28
1
BIJELO POLJE
Kulturno nasljeđe Samograda u funkciji turizma
Arheološko-vjerski turizam biće u funkciji resursa bjelopoljskog kraja. Ta ideja oslanja se na bogato kulturno nasljeđe Samograda u kojem su otkrivene dragocjenosti bronzanog doba, ostaci rimskog utvrđenja i ranohrišćanskih bazilika.
Istraživanja arheologa Polimskog muzeja otkrilo je do sada nepoznatu sliku Samograda, izuzetno vrijednog nalazišta u Prijelozima kod Bijelog Polja. Ostaci zidina dvije ranohrišćanske bazilike velika su kulturna i duhovna zaostavština Samograda za koji su vezane brojne legende. U njemu se čuvaju predanja i tragovi starih znamenitosti.
Izuzetno bogato arheološko nalazište istražuje se četiri godine. Vrijedni eksponati pronađeni na lokalitetu, među kojima je i zlatni krst sa rubinom, konzervirani su i sačuvani u Polimskom muzeju. Detaljne analize Samograda dovode do novih saznanja.
Namjera arheologa jeste da se očuva i zaštiti baština Samograda i da arheološka znamenitost bude u funkciji turističkih resursa. Tu ideju finansijski podržavaju Ministarstvo kulture i bjelopoljska Opština koja se oslanja na bogato kulturno i prirodno nasljeđe. Paralelno sa Bjelasicom i Đalovića pećinom obrađuju planove za afirmaciju arheološkog i vjerskog turizma.
Istraživači već razvijaju koncept turističke ponude Samograda smještenog medju šest stijena.
Nastojanja da se arheološki lokalitet autentičnom nadgradnjom pretvori u jedinstveno turističko mjesto, usmjerena su na stvaranje novog brenda sa kojim bi lokalna zajednica mogla profitirati. Zato će se Samograd asfaltom povezati sa pristupnim putevima.
Arheolozi su spremni za dalja proučavanja i otkrića u Samogradu koji bi trebalo turistički afirmisati kao bogatu kulturnu i duhovnu zaostavštinu. Tragovi bronzanog doba, ostaci rimskog utvrdjenog grada, kamenih spomenika i ranohrišćanskih bazilika mapirani su kao platforma za nadgradnju atraktivnije turističke ponude i Bijelog Polja i sjevera države.
Vanja Rakonjac, TVCG
Коментари1
Остави коментар