Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Kulturna galaksija

Objavila M.L.B.

21. 04. 2018. 11:10 >> 12:01

AMERIČKI DŽEZER

"Kroz umjetnost prevazilazimo razlike"

Umjetnost pomaže da prevaziđemo razlike koje imamo u kulturi, jeziku i religiji. Umjetnost nam pomaže da prevaziđemo teška vremena, kazao je ugledni američki džez autor, džez pijanista i muzikolog, ekspert za američku muziku Džon Edvard Hase.

“Umjetnost nam pomaže da izrazimo one stvari koje riječima ne možemo da izrazimo. Umjetnost je važna da za svaku kulturu na svijetu. Posljednje istraživanje kaže da sviranje muzike na razne načine koristi našem mozgu. Umjetnost nam pomaže da prevaziđemo teška vremena”, kazao je Hase gostujući u Jutarnjem programu Javnog servisa.

On je naveo da je jako ponosan na manifestacija koju je stvorio - “Mjesec poštovanja džeza” prije 17 godina, u svojoj matičnoj organizaciji gdje je radio 33 godine - muzej Smitson u Vašingtonu.

Kod nas je prvi pilot projekat "Mjesec poštovanja džeza" realizovan u KIC-u "Budo Tomović" 2007, kroz sedmodnevni program edukacije-koncerata-izložbe. Zahvalan je i institucijama i organizacijama, koje su podržale tu manifestaciju.

“Mogu reći da je među svim drugim nacijama u svijetu, Crna Gora lider kada je proslava džeza u pitanju. Jednim dijelom i naporima Džez arta i Maje Popović”, kazao je Hase i dodao da je ponosan na promociju džeza u Crnoj Gori.

Hase se dugo bavio razvojem džeza u Nju Orleansu i američkom narodnom muzikom.

Preko 30 godina radio je kao kustos američke muzike u Nacionalnom muzeju Smitson, koji je najveći, edukativni i istraživački kompleks na svijetu.

Džez, kako navodi Hase, ne izgleda kao oblast u kojoj biste tražili odgovore na pitanja o lideru, ali činjenica je da među velikim imenima džeza mođete naći velike lider.

“Nađite svoj zvuk, zadržite svoju svježinu, inovirajte, rizikujte odnosno improvizujte, kreativno sarađujte, podržite raznolikost i svirajte”, zaključio je Hase.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније